Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » historická budova » Barokní sýpka - Úsov (sýpka)

www.krasnecesko.cz/lokality/42659-barokni-sypka-Usov-sypka.html

Barokní sýpka - Úsov (sýpka)

[ ID: 42659 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka značka cyklotrasa
6026 , 6031 ,


Turistický cíl Barokní sýpka - Úsov (sýpka)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Zachovalá kontribuční sýpka je historicky součástí původního hospodářského zázemí zámku, a tím je jako utilitární prvek významný doklad struktury úsovského podzámčí 18. století.  V současnosti je v soukromém vlastnictví občanského sdružení Úsovská sýpka, které ji zamýšlí postupně rekonstruovat a zřístupnit.

Samostatně stojící hospodářský objekt je vyzděn na obdélném půdorysu z kamene a cihel podélnou osou orientovanou od jihozápadu k severovýchodu. Pohledové jihovýchodní čtyřosé průčelí je podepřeno třemi mohutnými opěrnými pilíři obdélného půdorysu s nekrytou pultovou korunou zdi, dosahující téměř ke střeše, vyzděnými z lomového kamene v řádkové struktuře. Jsou v ní kombinovány ploché tmavé kameny a kvádříkové nebo oválné kameny větších rozměrů. Z části jsou dochované původní omítky, pilíře nejsou omítané. Obdélné okenní otvory se střídají s dveřními. Jihozápadní štítové průčelí o jednom nadzemním podlaží je lichoběžníkové. V trojosém přízemí s obdélnými okenními otvory převládá kamenné, v úrovni dvouosého 1. NP cihelné zdivo. Obdélné okenní otvory 1. NP jsou opatřeny dřevěnými zárubněmi, vyplněnými železnými provlékanými mřížemi s centrálním kruhovým motivem. Zbytky původních omítek ukazují na existenci ploché kordonové římsy, nesoucí lizény. Ve středové ose průčelí nad párem oken je omítnutá, mělce vyhloubená plocha ve tvaru obdélníku s půlkruhovými boky. Horní deštěné patro trojúhelníkového štítu s oknem mimo ostatní osy je od zděné části odděleno pultovou stříškou. Severozápadní průčelí je čtyřosé. V přízemí severovýchodního průčelí je obdélný vstup, vyplněný dřevěnými dveřmi s dřevěnými zárubněmi, jejichž diagonálně kladená prkna směřují nahoru k centrální ose dveří. Okna v 1. NP jsou provedena stejně jako na protější straně, v levé části je navíc prolomen obdélný otvor dveří. Ve štítu jsou prolomeny dva protáhlé otvory a mezi nimi nahoře volské oko.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze