Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres Strakonice » architektonická zajímavost » Městská spořitelna - Strakonice (zajímavost)


Městská spořitelna - Strakonice (zajímavost)

[ ID: 41890 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Městská spořitelna - Strakonice (zajímavost)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Městská spořitelna - Strakonice (zajímavost)
Městská spořitelna (kemadaj)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Na místě dnešní spořitelny stál Hrbkův rokokový dům, kde se narodil Josef Šmidinger, zakladatel knihovny ve Strakonicích. V roce 1905 byl však starý dům zbourán a na jeho místě byla vybudována v secesně novorenesančním slohu spořitelna. Nejprve zde byla městská, poté státní a nyní Česká spořitelna. U vchodu je umístěna Šmidingerova pamětní deska. Bývalá městská spořitelna byla dokončena v roce 1906 podle návrhů stavitele Karla Bubly. Výzdobu průčelí provedl Josef Bosáček podle návrhů Václava Malého. Ve Strakonicích vznikla spořitelna již r. 1887, počet zaměstnanců se postupně zvyšoval a v roce 1906 si spořitelna postavila vlastní budovu, kde měla jako první v jižních Čechách pancéřovanou síň. V r. 1925 tehdejší členové městské spořitelny Jan Švehla, Antonín Kouba, MUDr. V. Topinka a jiní, začali plánovat rozšíření stávajících prostor tohoto ústavu. Aby byla přistavena další budova, musely být zbourány původní domy č.p.118 U Želízků, p. Stulíka a Krajských ve Švamberkově třídě. Stavbu provedla firma Špalek a Frank. Při této přestavbě byla upraveno průčelí historické budovy čp. 55 - přízemí získalo puristickou podobu. Historizující podoba byla průčelí částečně navrácena.

Nárožní budova spořitelny se nachází na exponovaném místě, na křižovatce Velkého náměstí a ulice U Sv. Markéty. Dvoupatrový objekt představuje dominantu celého náměstí. Památkově hodnotné je eklektické průčelí se secesními a novorenesančními prvky. Členité průčelí s balustrádou, atikovými štíty a nárožní věží je památkově cenné především pro malířskou výdobu. Malířská výzdoba byla provedena podle návrhů Václava Malého. Svou výzdobou budova koresponduje s protilehlou budovou radnice.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze