Vyhledávání lokalit (cílů)
Královéhradecký kraj » okres Jičín » architektonická zajímavost » Budova pošty - Železnice (památka)

www.krasnecesko.cz/lokality/41620-budova-posty-Zeleznice-pamatka.html

Budova pošty - Železnice (památka)

[ ID: 41620 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa


Turistický cíl Budova pošty - Železnice (památka)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Pozdně klasicistní stavba, vystavěná pravděpodobně v roce 1827. Jedná se o jednu z prvních veřejných budov pocházející z doby přestavby města.

Samotná budova pošty je řadový rohový patrový dům proti faře, střecha sedlová s polovalbou, ze dvou stavebně samostatných objektů. 1. objekt - s hlavní osou sever - jih, má osm okenních os do hlavního průčelí, tři okenní osy ve vedlejším. Okna - dřevěná, dvojitá, s poutcem, osazená v líci fasády, šambrána jednoduchá s orámováním, parapetní římsa šambránu nepatrně přesahuje. 1. NP s průběžnou bosáží zakončenou římsou, ve středu vchod na dvou pískovcových stupních, v pravoúhlém ostění, dveře dřevěné rámové, dvoukřídlé s nadsvětlíkem. 2. NP hladké, korunní římsa s konzolkami. Vedlejší průčelí - štít má v soklu pravoúhlý portálek vstupu do sklepa, nad ním tři okenní osy v každém NP, nad korunní římsou lichoběžníkový štít se dvěma šestitabulkovými okénky. 2. objekt - s hlavní osou východ - západ má čtyři okenní osy, okna stejného typu v hladké vápenné fasádě, v soklu tři opěrné pilíře, korunní římsu, střecha sedlová o cca 2 m vyšší než první objekt, obě kryté keramickou krytinou - bobrovkami. Vnitřní prostory plochostropé.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze