Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/41603-fara-zabori-fara.html

Fara - Záboří (fara)

[ ID: 41603 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
zelená cyklotrasa


Turistický cíl Fara - Záboří (fara)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Při západním okraji vsi Záboří se nachází areál fary s hospodářským zázemím. Patrová barokní budova fary je datována do roku 1728. Farní budova se nachází v areálu hospodářského dvora, kde na SZ straně se nachází stodola a na JV straně bývalá hospodářská budova, která byla přestavěna a je z ní dílna a sklady. Objekty na JV straně, nejsou součástí památkové ochrany fary. Památková ochrana se ale vztahuje na pozemky pod nimi. Součástí areálu fary je i přístupové kamenné schodiště ke kostelu situované na sever od farní budovy. Před farou je oltář se sochou Piety z r. 1862 - oltář je součástí nemovité kulturní památky fary.

Farní budova s jednoduchými barokními fasádami, se nachází na úpatí návrší, kde spolu s areálem kostela sv. Petra a Pavla a tvrzí vytváří hodnotný urbanistický a architektonický celek v historické sídelní struktuře. Barokní budova si zachovala svůj charakter a vysokou památkovou hodnotu, zvláště v intaktně dochované vnitřní dispozici celé budovy se zachovalými historickými konstrukcemi a architektonickými prvky, jako jsou výplně oken a dveří včetně kování. Památkově cenné je klenuté přízemí s hodnotnými valenými klenbami s výsečemi, dále fabiónové stropy se štukovým zrcadlem a v celém rozsahu sklepení se dochovaly valené kamenné klenby.

Fara je ve špatném stavebně-technickém stavu. Objekt je bez využití, do fary zatéká a chybí dlouhodobá údržba. Severní obvodové zdivo v přilehlém terénu je silně zavlhčeno a staticky narušeno.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze