Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres Strakonice » historická budova » Fara - Bělčice (fara)

www.krasnecesko.cz/lokality/41289-fara-belcice-fara.html

Fara - Bělčice (fara)

[ ID: 41289 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá cyklotrasa
1063 ,


Turistický cíl Fara - Bělčice (fara)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Uprostřed obce Bělčice na náměstí J. Kučery se nachází severním směrem od kostela sv. Petra a Pavla areál fary čp. 1. Farní budova se nachází na vyvýšeném kamenném tarasu s rozlehlou předzahrádkou a oplocením z kamenných pilířů a dřevěného plotu. Areál je tvořen farní přízemní budovou na obdélném půdorysu, která je vstupním průčelím orientovaná do přilehlého náměstí a ke kostelu. Severním směrem od fary se nachází hospodářské budovy - na východní straně stáje a na severu stodola. Hospodářské budovy - stáje a stodola byly přestavěny na oprávřské dílny bělčického zemědělského družstva. Přilehlý dvůr byl rovněž přizpůsoben provozu družstva. Ve dvoře, u stájí a stodoly jsou přístavky, které jsou bez památkové ochrany, ale nacházejí se na chráněném pozemku.

Původní fara ze 13.století stála pravděpodobně v místech, kde je dnes domek čp. 3 a 78. Roku 1620 vyhořela a v letech 1693 až 1696 byla postavena nová fara na současném místě. V roce 1937 je farnost povýšena na děkanství. Bohužel, v témže roce byl zbořen původní barokní portál do fary, který vadil při rozšiřování a dláždění silnice. První zprávu o bělčickém faráři máme již z roku 1357. Na faře se potom za mnoho let vystřídala celá řada farářů a děkanů.

Přízemní budova s polovalbovou střechou byla postavena na konci 17. století, změny v 19.a 20. století. Exteriér budovy jednoduchý, dochoval se interiér a dispoziční řešení včetně konstrukcí (klenby, trámové stropy, krov) a prvků (dveře, okna, kování).


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze