Vyhledávání lokalit (cílů)
Středočeský kraj » okres Praha-západ » zajímavost » Hradiště Závist - Dolní Břežany (hradiště)

www.krasnecesko.cz/lokality/40650-hradiste-zavist-dolni-brezany-hradiste.html

Hradiště Závist - Dolní Břežany (hradiště)

[ ID: 40650 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá značka cyklotrasa


Turistický cíl Hradiště Závist - Dolní Břežany (hradiště)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Oppida jsou keltská opevněná sídla, soustředil se v nich obchod, správa kmenového území či představitelé duchovní sféry. V případě ohrožení kmene sloužily i jako refugium pro uprchlíky.

Nejstarší a zároveň největší opevněné keltské hradiště neboli oppidum je Závist u Zbraslavi. Jeho stavba začala přibližně kolem roku 175 př. n. l. (v době laténské, tedy mladší době železné) a celková rozloha dosáhla až 118 ha. Vrcholová plošina byla osídlena pravděpodobně i daleko dříve, již v době bronzové. V první polovině 6. století př.n.l. se ve střední části vrchu usídlili první Keltové. Šlo o nepříliš velkou osadu a byla chabě opevněna. Zdejší podmínky byly pro výběr opevněného sídla optimální: stolová hora (391 m.n.m.) a velkým rozhledem na okolní krajinu, soutok 2 řek (důležitá tehdejší dopravní a obchodní tepna), úrodná půda a surovinová základna: zlato. Reálná je představa, že temeno hory mohlo být skryto v řídkém háji se vzrostlými stromy (převážně duby) do stáří nanejvýše 250 let. 

Archeologické naleziště muselo být z důvodu ochrany v roce 2003 zasypáno, a tak si dřívější podobu tohoto historického místa představíte zejména díky zastavením naučné stezky a pozůstatkům mohutného opevnění, které změnilo terén i tvar kopce.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze