Vyhledávání lokalit (cílů)
Středočeský kraj » okres Beroun » hrad, zámek, tvrz » Zámek Tetín (zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/40594-zamek-tetin-zamek.html

Zámek Tetín (zámek)

[ ID: 40594 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
modrá cyklotrasa


Turistický cíl Zámek Tetín (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Zámek Tetín (zámek)
Zámek Tetín ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Tetínský zámek byl založen ve 14.stol.n.l. jako zámek lovčí, to znamená, že byl obýván knížecími úředníky. Později to bylo manské sídlo vázané mnoha povinnostmi ke Karlštejnu. Nynější podoba stavby je z 18.stol. V minulosti prošel mnoha přestavbami a byl sídlem významných šlechtických rodin, např. Buziců, pánů z Drahelčic či Rochlitzů. 

Nejvýznamějším majitelem byl od počátku 19. stol. rod vlastenecky orientovaných Vojáčků. V době jejich působení se setkávali ve zdejším zámku významné osobnosti kulturního, duchovního a politického života, např.   F. L. Čelakovský, J. Dobrovský, J. Jungmann, J. K. Chmelenský, L. Rieger, rodina Daubků z Litně,  MUDr. J. Thomayer a další.      

V roce 1821 se v zámku narodil významný spisovatel, dramatik a překladatel, především z latiny a francouzštiny, středoškolský profesor Vácslav Vojáček. Zemřel r. 1898 a je pohřben v rodinné hrobce Vojáčků na hřbitově u kostela sv. Jana Nepomuckého.

Historický význam má i zámecká zahrada se zbytky valů předhradí bývalého středověkého hradu.  V ní byla r. 1704 postavena Kristiánem Pfalzem, kanovníkem z chrámu sv. Víta v Praze,  kaple nesoucí patrocínium sv. Jana Nepomuckého. Při kapli bylo vybudováno i obydlí pro duchovního. Součástí zámku byl i pivovar.    

V roce 1948 byl zámek znárodněn a patřil Státnímu statku Lochovice. V roce 1992 byl zámek restituován a vrácen  potomkům rodu Vojáčků, rodině Durasů, která na něm  hospodaří.    

V průčelí zámku jsou osazeny od r.1998 hodiny, které jsou opatřeny zvonkohrou  hrající část písně „Nad Berounkou pod Tetínem“. Melodii je možno slyšet každou hodinu od 9 do 19 hodin.    

Zámek dnes není pro veřejnost volně přístupný


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze