Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Laškov (obec) [401]



Název obce Laškov vznikl přidáním přisvojovací přípony –ov za jméno zakladatele. V Laškově se jedná o jméno Lašek, které je odvozeno od Ladislava. Laškov leží na rovině, mírně se svažující na východ. Protéká jím potůček, zvaný Laškovský. Pod dědinou nad mlýnem, zvaným Trňák, ústí do řeky Šumice. Zde je nejnižší místo Laškova - 275m nad mořem.

Od roku 1667 má Laškov vlastní obecní pečetítko – uprostřed stojící hrábě, po stranách kosy, dole snop a pod ním hák. V roce 1996 byly vytvořeny znak a prapor. Znak je z erbu majitelů Laškovských ze Švábenic a znaku Zástřizlů, majitelů krakovského panství. Na modrém poli je zlatá rozletitá střela, jejíž 4 díly představují Laškov, Krakovec, Kandii a Dvorek, pod střelou je stříbrná lilie. Tyto prvky se opakují i na modrém části praporu, jehož list má 3 svislé pruhy – žlutý, modrý, žlutý.

Nejstarší písemný záznam je z roku 1349. Prvním vlastníkem Laškova byl rod z Opatovic. Tito majitelé prodali Laškov Bohušovi ze Slavojova – Schüfzendorfu. Později přešel majetek do rukou kláštera Augustiniánů v Lanškrouně a to v roce 1384. Tehdy byl položen základ rozsáhlého panství kláštera Všech svatých na předhradí Olomouckém, kam posléze majitelé přesídlili.

Držitelé části Laškova se střídali. Až do roku 1479 se dostala část majetku do vlastnictví Václava ze Švábenic, který se stal zakladatelem 2. větve Švábenských ze Švábenic. Tato větev se psala Laškovští ze Švábenic, na rozdíl od již existující Konických ze Švábenic. Roku 1548 zapsal Aleš Laškovský ze Švábenic Laškov s tvrzí a dvorem Bohušistaršímu Kokorskému z Kokor. V roce 1612 nechal ze svých peněz a také se sbírek vystavět v Laškově farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Avšak roku 1624 byl jeho statek prodán ručiteli Frydrychu Vojskovi z Bogdunčovic. Ten ale statek neudržel a zapsal ho Melicharovi Lednickému z Lednic, který již za rok vše prodal. Majitelé se střídali až do roku 1683, kdy majetek zakoupil klášter Augustiniánů u Všech svatých v Olomouci. Roku 1693, za panství preláta Ambrože Engelmanna, byl zámek restaurován do barokní podoby.

V roce1887, byla provedena velká oprava zámku do dnešní architektonické podoby. Téhož roku zde přenocoval sám rakousko-uherský císař František Josef I. se svou družinou. Dodnes je nanádvoří zámku pamětní deska, která tuto událost připomíná.

Zámek byl velkou opravou zadlužen a po smrti posledního majitele Karla Jaroslava zakoupil majetek akciový cukrovar v Drahanovicích. Dnes patří obci Laškov.

Osady Dvorek a Kandia tvoří s Laškovem jednu obec. Byly zřejmě založeny na místě poplužných dvorů koncem 18. a počátkem 19. století. Na Dvorku se usadili němečtí přistěhovalci z Lanškrouna. Bývala zde ovčírna. Název Kandia, původně Gandia, je poprvé uvedeno v křestní matrice roku 1826. K obci Laškov byla v roce 1963 připojena dříve samostatná obec Krakovec, která má bohatou a velmi zajímavou historii.

Zajímavostí o obci Laškov je i událost z konce 2.sv.války, kdy vesnici mohla postihnout tragédie, jako nedaleké Javoříčko či Vícov. V posledních dnech války u obce přepadli partyzáni německé vojáky. Zastřelili motoristu a postřelili spolujezdce. Starosta obce Alois Trbušek zachránil laškovské muže před smrtí, neboť jim umožnil utéct do lesů, když obec obkličovali esesmani z Olomouce.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Laškov (obec) Prostějov



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)