Vyhledávání lokalit (cílů)
Karlovarský kraj » okres Cheb » obec, část obce (osada) » Ovesné Kladruby (obec)

www.krasnecesko.cz/lokality/3983-ovesne-kladruby-obec.html

Ovesné Kladruby (obec)

[ ID: 3983 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
červená značka žlutá cyklotrasa
361 , Euregio Egrensis


  Vlajka obce

vlajka Ovesné Kladruby (obec)

Turistický cíl Ovesné Kladruby (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Habakladrau - Avenatica Cladruna

Ovesné Kladruby zaujímají mezi vesnicemi bývalého panství kláštera tepelského zvláštní, vyjímečné postavení, protože nejsou uvedeny ve velké potvrzující listině kláštera z r.1273. Již v r. 1242 je zde doložena farní stanice, to poukazuje na význam tohoto místa již v raném věku. Pravděpodobnost výstavby obce se datuje až po r.1273. Nejstarší pojmenování souvisí s obsazením fary r.1363 po smrti faráře Lorence (Vavřince). Tehdejší latinské jméno bylo "Anavetika Cladruna" přičemž prvé slovo neznamená nic jiného než oves. Již o rok později je obec pojmenována německy Hebreyn Kladrum, středověké Hebreyn – oves. Toto se časem změnilo na Habakladrau. České pojmenování Ovesné Kladruby se prvně zaznamenalo r.1473 a má stejný význam jako německé a latinské jméno. Obec zůstala vždy majetkem kláštera, obec se nikdy nehlásila k luteránské víře a právě proto jí klášter v Teplé protěžoval a na přelomu 16.a 17. století nastala pro obec doba rozkvětu,jež nebyla zastavena ani velkým požárem a morem v r.1611 kdy v obci zemřelo během čtyř měsíců 130 obyvatel, obec nebyla zlomena ani následným morem v r.1633, ani třicetiletou válkou. Tři privilegia, která byla klášterem obci udělena ji uvolnila cestu k přednímu postavení. Volné dědění statků podle německého práva z r.1561,které tu v okolí nebylo samozřejmostí. Právo vlastního vaření piva – přinášelo finanční výhody Právo nižšího soudnictví – rychtář vykonával funkci notáře a soudce Zdálo se, že počátkem 17 století dosáhnou Ovesné Kladruby povýšení na městys – tržní město – nebo město. Slibný vývoj obce trvající několik desetiletí byl záhy přerušen povstáním v r. 1680 kterého se zůčastnili i kladrubští sedláci. Následky byly katastrofální. Obec ztratila všechna privilegia. V r.1717 se klášter Teplá jako vrchnost, rozhodl vrátit sedlákům právo svobodného dědění statků. Od té doby měla obec již omezený význam. Růst obce se zastavil a v r. 1655 měla obec 42 domů a v roce 1757 měla 49 domů. Po zrušení panství r. 1849 patřily Ovesné Kladruby pod soudní okres Teplá. V r. 1882 bydlelo v 73 domech 501 obyvatel. V r.1888 byl zřízen okres Mar.Lázně a obec byla připojena pod jeho správu. V létech 1912 – 1913 byla v obci zřízena četnická stanice na čp. 77 a v roce 1910-1911 pošta. Na elektrickou síť byla obec napojena v r. 1930.

Ovesné Kladruby byly sídlem farní školy. Škola pochází z doby 1836 – potřebám školy sloužila pole na obecních pozemcích a louka za kovárnou. Obecní škola sloužila též obcím Milhostov a Vysočany, měla tři třídy a 120 žáků, byt pro učitele, školní kuchyni a zahradu.

Farní kronika se zmiňuje o kostelu, který byl při velkém požáru 25.4.1611 zcela zničen. Roku 1611 pověřil opat Andreas Edersbach italského stavitele M. A. Couseeje výstavbou nového kostela. Po čase byl kostel zbourán pro stavební nedostatky a to v roce 1746. V letech 1747 až 1948 pod patronací opata Ambroze byl obnoven do dnešní podoby.  

Fara je jednopatrová budova postavená v roce 1830 Antonínem Thurnerem z Kláštera Teplá, dle předlohy barokních dvorců. Památky Při cestě ke starému soudu „Na popraviště" před východem obce (dnes u statku) stojí 2,9 metrů vysoká „BožÍ muka".

Při cestě do Mrázova stojí kamenný kříž bez nápisu, další kamenný kříž stojí na lukách (bývalá polní cesta do Výškovic) jihovýchodně od Ovesných Kladrub.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Ovesné Kladruby (obec) Cheb

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze