Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Olomouc » hřbitov, pohřebiště, hrobka » Vojenský hřbitov - Černovír (hřbitov)

www.krasnecesko.cz/lokality/39529-vojensky-hrbitov-Cernovir-hrbitov.html

Vojenský hřbitov - Černovír (hřbitov)

[ ID: 39529 ]         

Turistický cíl Vojenský hřbitov - Černovír (hřbitov)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Vojenský hřbitov - Černovír (hřbitov)
Alej k centrální kapli ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Navštivte Virtuální hřbitov a zavzpomínejte na ty, kteří spoluvytvářeli dějiny. Podílely se svou měrou na tom, jak obec či město vypadá dnes.

Vojenský hřbitov v Olomouci - Černovíře je unikátní tím, že jsou zde pohřbeni příslušníci c. k. rakousko-uherské armády, carské ruské armády,i později armády československé. Jen během 1. sv. války bylo na tomto hřbitově pohřbeno více jak 3 000 vojáků minimálně 13 národností ( československá 992, polská 1021, ruská 288, rumunská 229, rakouská 197, maďarská 106, italská 106, turecká 40, německá 7, francouzská 1, lotyšská 1, litevská 2, jugoslávská 174, neznámé národnosti 54 ).

Od dvacátých  do padesátých let 20. století bylo na tomto hřbitově  pohřbeno mnoho význačných i prostých příslušníků armády, o kterých se dnes neví a které také díky zničenému hřbitovu zůstanou na věky zapomenuty.  

Dnes již nikdo nepozná kde a kdo byl pohřben, z řad v zákrytu vyrovnaných hrobů se stalo neudržované smetiště. Slávu hřbitova, ojedinělého na území naší republiky, připomínají  chátrající a rozpadající se dvě otevřené kaple.   Dnes, po téměř padesát let trvající devastaci, je tato kulturní památka, chráněná mezinárodními konvencemi, v žalostném stavu.  

V poslední době se díky dotacím Ministerstva obrany a příspěvku města Olomouce přece jen začíná s opravou hřbitova tak, aby v roce 2014 byl hřbitov opraven.  


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze