Vyhledávání lokalit (cílů)
Moravskoslezský kraj » okres Bruntál » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Jiljí - Dvorce (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/39303-kostel-sv-jilji-dvorce-kostel.html

Kostel sv. Jiljí - Dvorce (kostel)

[ ID: 39303 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
červená značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Kostel sv. Jiljí - Dvorce (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel sv. Jiljí - Dvorce (kostel)
Kostel (foto: Ulrych Miroslav) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Farní kostel sv. Jiljí byl vybudován někdy na začátku 14. stol. V písemném záznamu Zdislava ze Šternberka z r.1339 se totiž uvádí jako svědek farář Macko ze Dvorců(Hofu) a kaplan Stephanus. Samotný kostel několikrát vyhořel. Po požáru v roce 1751 byl postaven na místě vyhořelého kostela v letech 1752-53 nový kostel. Kostel je jednolodní stavba s uzavřeným odsazeným půlkruhovým kněžištěm. K severní straně přiléhá čtyřboká sakristie s orátoří v patře. Na obou bocích obdélníkového půdorysu je sled mělkých kaplí. V kněžišti je zasazen kámen s letopočtem 1753. V ose západního průčelí je předsunutá hranolová věž, původně ze 16. stol., která byla v r. 1888 zvýšena o patro se zvonicí. Po požáru v r. 1834 získal kostel dnešní barokní podobu. Varhany s bustou krále Davida jsou z pol. 19. stol. V kostele je několik vzácných obrazů z 18. stol. připisovaných J. I. Sattlerovi a dalším umělcům a také závěsný obraz Panny Marie od místního rodáka dvorního malíře Ferdinanda Krumholze.   Farní budova byla vystavena v r.1410, ale několikrát vyhořela a dnešní empírovou podobu získala po velikém požáru v r.1834.

V budově fary je dnes muzeu. Jsou zde umístěny památky na minulostsamotné obce Dvorce a jeho okolí, ale i památky na význačné zdejší rodáky. Jsou zde i obrazy jak Dvorce vypadaly v minulosti.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze