Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/3876-cebiv-obec.html

Cebiv (obec)

[ ID: 3876 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
2215 ,


  Vlajka obce

vlajka Cebiv (obec)

Turistický cíl Cebiv (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

První písemná zmínka o vesnici je z roku 1115, kdy kníže Vladislav I. Přemyslovec Cebiv připojil k nově budovanému kladrubskému klášteru. V té době je jméno vesnice vysvětlováno jako "Čebejkův dvůr". K roku 1379 se "z Cebivi" psal vladyka Hrděboj.
Někdy před rokem 1456 ves získali Zádubští ze Zádubu. Zřejmě za jejich držení zde byla postavena tvrz. Dobře opevněná tvrz podobající se skoro hradu se rozprostírala v okolí dnešního zámku. Na západní straně tvrz chránily hluboké hradební příkopy s padajícím mostem do vstupní brány tvrze. Na severní straně byla tvrz chráněna strží a na východě rovněž příkopy.
Před rokem 1533 se ves stala majetkem Drzdéřů z Hrádku a po nich na počátku 17. století Strojetických ze Strojetic. Před rokem 1657 tvrz vyhořela do základů. Po 30leté válce Cebiv připadla ke křimickému panství. 
Od roku 1712 až do konce feudalismu Cebiv náležela k bezdružickým državám knížat Löwensteinů. 
Základy tvrze byly použity pro stavbu velkého zámku s mohutnými chodbami a sklepy, kde se mohlo skladovat velké množství zemědělských výrobků. 
V r. 1747 se ves skládala z usedlostí obydlených 22 hospodáři. Z řemesel jsou zde uváděni bednář, pekař, krejčí, tkadlec, kovář a mlynář. Členové jediné zdejší židovské rodiny se živili prodejem kožek a peří. R. 1838 je tu připomínáno 48 domů a 339 obyvatel. Počet židovských rodin se zvýšil na 9. V roce 1930 dosáhl počet domů 72 a počet obyvatel 429. Dle statistiky z r. 2004 zde ve 49 domech žilo 244 obyvatel. 
Vlastní samosprávu má obec nepřetržitě od roku 1850.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Cebiv (obec) Tachov

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze