Přihlásit
Mobilní verze s GPS

Poniklá (obec) [37188]



Tam, kde velebné nebenosné pohoří Krkonoš cudně smáčí patu v chladné stříbropěnné Jizeře, rozkládá se v luzném údolíčku malebná horská ves Poniklá. Pojďte se s námi po ní kratičce porozhlédnout a třeba načerpat inspiraci k její návštěvě.

Geologie

Geologické zajímavosti našeho koutu Krakonošova království pevně předurčily i život mnoha generací Ponikeláků. Vždyť již sám název obce – Poniklá – je odvozen od krasovými jevy zapříčiněného zanikání či též ponikání potoka vinoucího se napříč dědinou. Na některých místech se voda vnořuje do temného krasového podzemí, aby se na jiném místě opět prodrala na denní světlo.
Ponikelské podzemí však krom krápníkové výzdoby skrývá také již od středověku využívané nerostné boatství. Železné rudy, grafit či kvalitní písek utvářely bohatství hornické osady. Dodnes nám po této těžbě pozůstává nejen podkutané podzemí, ale také v erbu obce se stkvící těžební rumpál.

Nejstarší historie

Okolí tajuplného Ponikelského potoka je odpradávna považováno za jedno z nejkrásnějších míst k životu vůbec. Proto nepřekvapí, že jen co se praotec Čech rozhlédl z bájného Řípu, nelenili jeho následovníci a své kročeje namířili i do pralesem tehdy pokrytých okrajových částí české kotliny. A tak nejstarší osídlení naší vísky předpokládáme již na sklonku dvanáctého století. První písemné zmínky o Poniklé pak pocházejí z roku 1241, případně 1354. K roku 1300 je pak také archeologickým nálezem datován Mladkovský hrádek zbudovaný patrně za účelem ochrany rudných dolů, případně jako součást důmyslné sítě pohraničních strážních a opěrných bodů českého království. Při návštěvě Mladkovského hrádku, stejně jako na protější straně Jizery vystavěné tvrzi Přívlaky doporučujeme dnešnímu poutníkovi přibalit do torny též notnou dávku fantasie. Hmatatelné důkazy někdejší slávy končí na úrovni sporých zbytků zdí a terénních úprav.

Novější historie

Vedle hornické činnosti nacházeli ponikelští horalé obživu v drobném rolnictví, při zpracování lnu a především domácím tkalcovstvím. O lopotné dřině našich předků i radostech jejich duševně bohatého života vám zasvěceně povypráví v Museu krkonošských řemesel.
Na „cukr – kafe“ klapal tkalcovský stav ve většině chaloupek až do konce 19. století, kdy byla domácí výroba vytlačena bouřlivým rozvojem průmyslových textilních podniků, které pak zůstaly hlavním zdrojem obživy po celé 20. století. Tradiční, dodnes rozvíjené řemeslo chudého horského kraje, nalezneme v manufaktuře Rautis. Skleněná alchymie foukaných perličkových ozdob zkrášluje Vánoční stromky u nás i za mořem.

Příroda a výlety

Poniklou a jejím okolím probíhá celá řada pěšinek, cestiček a stezek, které Vás zavedou k přírodním i kulturním památkám, místům dalekých rozhledů a romantickým zákoutím. Pěšky, na bicyklu či v zimě na lyžích můžete prozkoumat tento masovým turismem zatím naštěstí nedotčený klidný a zasněný kout země. Tělocvičné příležitosti po celý rok skýtá sportovní areál Homole s lyžařským vlekem a koupalištěm, nebo také krytá sporotvní hala či squashový kurt.

 


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie


Města, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Poniklá (obec) Semily



(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)