Vyhledávání lokalit (cílů)
Liberecký kraj » okres Semily » obec, část obce (osada) » Háje nad Jizerou (obec)

www.krasnecesko.cz/lokality/37149-haje-nad-jizerou-obec.html

Háje nad Jizerou (obec)

[ ID: 37149 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
4170 , 4174 ,


  Vlajka obceTuristický cíl Háje nad Jizerou (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Obec Háje nad Jizerou se nachází v údolí při řece Jizeře převážně na jejím pravém břehu (jižní svahy), pouze osada Háje nad Jizerou se nachází na břehu levém. V současné době se skládá ze čtyř osad: Dolní Sytová, Háje nad Jizerou, Loukov a Rybnice.
Toto uspořádání platí ovšem až od roku 1960. Do této doby byla samostatná obec Dolní Sytová a od roku 1869 obec Rybnice s osadami Loukov a Háje nad Jizerou. Do roku 1869 byly i Háje nad Jizerou samostatnou obcí. Spojení všech osad kolem řeky Jizery s okolím se výrazně zlepšilo po vybudování Pojizerské silnice v letech 1878-1881 ze Semil do Horní Sytové.

První zmínka o obci se váže k roku 1323, kdy je v deskách zemských uveden Havel Huba z Lemberka na Sytovém. Jeho potomci dělením rodového majetku chudli, koncem 14. stol. jsou držiteli Sytového příbuzní pánové z Valdštejna. Dále je připomínán jenom panský dvůr, patřící nejprve k maloskalskému dominiu, aby byl roku 1557 připojen k hruboskalskému panství Jindřicha Smiřického ze Smiřic. Po Bílé hoře byl majetek Smiřických konfiskován a hruboskalské panství se dostalo Albrechtu z Valdštejna. Posledními držiteli panství byli od roku 1824 knížata Rohanové.

Největšího růstu obyvatelstva dosáhla obec koncem 19. století - ve 150 domech žilo 1108 lidí. Od té doby počty lidí stále klesají - např. v roce 1950 ve 146 domech už jen 508 obyvatel. Obec náležela duchovní správě farního úřadu v Loukově. Základní vzdělání poskytovala dětem od roku 1808 privátní, později od r.1833 filiální škola v čp.54. V roce 1868 byla postavena nová školní budova čp.133, která po úpravách sloužila až do roku 1979. Část obyvatelstva byla koncem 19. století zaměstnána v textilním průmyslu v sousedních Hájích, Horní Sytové, Rybnicích a Benešově. V obci byl celkem bohatý spolkový život - Sbor dobrovolných hasičů, Spolek vojenských vysloužilců, TJ Sokol, odbočka Národní jednoty severočeské a další.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Háje nad Jizerou (obec) Semily

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze