Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Olomouc » hrad, zámek, tvrz » Velký Týnec (zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/36114-velky-tynec-zamek.html

Velký Týnec (zámek)

[ ID: 36114 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Velký Týnec (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Velký Týnec (zámek)
Hlavní průčelí zámku (ulrych.miroslav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Tvrz postavila na přelomu 14. a 15. století olomoucká kapitula. Nelze vyloučit, že zpočátku stávala na návrší Hradisko (Kalvarie). Od 16. století však již určitě stála tvrz v místech zámku. V roce 1752 byla (dvoukřídlá patrová budova) upravována barokně, ale roku 1765 za kanovníka Karla Martince zbořena a v jejích místech vybudován vrcholně barokní zámek; další úpravy po požáru roku 1799. Majetkem olomoucké kapituly (občas pronajímaným) zůstal zámek do roku 1948.

Ves Týnec byla zeměpanským zbožím. R. 1274 udělil král Přemysl Otakar II. dědičné rychtářství v Týnci olomouckému měšťanu Jindřichu z Ivanovic a přidělil mu pole, hospodu, mlýn a lázně a zbavil rychtu všech zemských břemen i poplatků a udělil mu nižší soudní moc. R. 1288 prodal král Václav II. Týnec olomouckému biskupovi Dětřichovi z Hradce za 200 hřiven stříbra, ale vyhranil si právo zpětné koupě. V r. 1275 seděl v Týnci Martin z Týnce, snad zeměpanský úředník a pravděpodobně již tehdy tu stála tvrz. V r. 1361 postoupil markrabě Jan Týnec olomoucké kapitule. Z Týnce byla učiněna zvláštní kanovnická prebenda, která zde měla také svůj dvůr. Jedním z prvních na zdejším dvoře byl v r. 1376 Vojtěch z Otáslavic. Tvrz stála vedle dvora a je jmenovitě zmíněna ve smlouvě mezi kapitulou a olomouckým měšťanem Zichem o pronájmu týneckého dvora z r. 1457. Dvůr v Týnci byl v r. 1457 se svolením olomoucké kapituly prodán Janu z Kokor s tím, že činže bude odváděna týneckému prebendatovi. Pánové z Kokor byli v Týnci ještě v pol. 16.stol. V 15. a 16.stol.sídlili na tvrzi nájemci dvora a poté, když kapitula převzala dvůr do vlastní hospodářské správy, šafář a další vrchnostenští služebníci. V r. 1752 dal kanovník František Řehoř Giannini zchátralou tvrz přestavět. Tvrz měla dva trakty: kratší přední naproti kostelu a delší zadní, obrácený k rybníku. Tvrz však byla v r.1765 stržena a na jejím místě dal kanovník hrabě Karel Martinec, jak ukazuje jeho kamenný znak nad vjezdem, vystavět pozdně barokní zámek. V r. 1779 zámek částečně vyhořel. V r. 1780 byl Matyášem Butzem z Rollsberku přestavěn. Nyní je zde hotel a OÚ.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze