Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/35559-breznice-zamek.html

Březnice (zámek)

[ ID: 35559 ]     Národní kulturní památka (NKP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Březnice (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Březnice (zámek)
Zámecká věž (foto: Zdeněk Kunc) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Původně gotická tvrz, založená rodem Buziců a prvně uváděná roku 1238, byla do 15. století sídlem pánů z Březnice. Roku 1415 získal zdejší hrad nejvyšší mincmistr Petr Zmrzlík ze Svojšína, přívrženec husitů. V roce 1422 Březnici dobylo a vypálilo panské vojsko. Za Zmrzlíků hrad rozšířen v dnešní čtyřkřídlou dispozici. Roku 1548 Březnici koupil Jiřík z Lokšan, místokancléř římské říše, manžel Kateřiny z Adlerů, spřízněné s bankéřskou a podnikatelskou rodinou Welserů. Podle dobové zprávy stál již roku 1567 na místě hradu pozdně renesanční zámek. V 17. století byl patrně zvýšen o 2. patro. Od roku 1623 se zde vystřídalo několik majitelů - rod Jeníšků z Újezda, Krakovští z Kolovrat a jako poslední Pálffyové z Erdödu (1872 - 1945). V 18. století se na zámku prováděly dílčí stavební zásahy, v 80. letech 19. století poznamenaly stavbu závažné zásahy, zejména v interiéru; jv. křídlo bylo tehdy uvnitř zcela přestavěno, přesto si zámek uchoval renesanční ráz.

Zámek obklopuje rozsáhlé pozdně gotické opevnění se čtyřmi podkovovitými baštami s klíčovými střílnami. Mřížovými vraty na místě odstraněné brány příchod k zámku. V parku poblíž vchodu busta malíře Ludvíka Kuby (1863 - 1956). Zámku dominuje čtyřpatrová průchodní věž, na niž navazují obytná zámecká křídla, seskupená kolem přibližně čtvercového nádvoří. V části nádvoří arkády, v pravém rohu kašna s kutou mříží z roku 1910 od zámečníka Kuby. V přízemních dvou místnostech umístěna vstupní historická expozice o vývoji Březnice a Březnicka. Na schodišti a v patře kopie rodových portrétů Kolovratů (originály na zámku v Rychnově nad Kněžnou). Ve 4 sálech 1. patra expozice Národního muzea - hrací strojky a hudební automaty z 18. - 20. století (hrací obrazy, hodiny, tabatěrky, vinné poháry, holby, nástroje jako harfeneta, pianola, citera, černoch hrající na banjo, ptačí kolovrátek, klavír, tahací harmonika aj.). K nejzajímavějším interiérům patří velká jídelna s kachlovými kamny z roku 1627, barokní salónek, kaple z let 1625 - 1632, rytířský sál s kazetovým stropem a zejména lokšanská knihovna, založená roku 1558, s malovaným trámovým stropem, nástěnnými malbami a malovanými původními skříněmi. Nábytek převážně z 18. a 19. století, četné obrazy, kolorované mědirytiny, historické zbraně, brnění, hodiny, porcelán, cín aj. V 7 místnostech zámku galerie Ludvíka Kuby a síň malířů B. Ulrycha a A. Moravce. Bezbariérový přístup do zámku a parku.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze