Vyhledávání lokalit (cílů)
Polsko » okres * Polsko » hrad, zámek, tvrz » Hrad - Będzin - Polsko (hrad)

www.krasnecesko.cz/lokality/35148-hrad-będzin-polsko-hrad.html

Hrad - Będzin - Polsko (hrad)

[ ID: 35148 ]         

Turistický cíl Hrad - Będzin - Polsko (hrad)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Hrad - Będzin - Polsko (hrad)
Hrad (foto:darek_b) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie


Hrad Bedzin byl zbudován v několika etapách ve 14. století na místě původního dřevěného hradiště jedním z nejvýznamnějších polských panovníků té doby, Kazimírem III. Velikým. Tento vládce měl celoživotně mocenské spory s českými panovníky (Janem Lucemburským a později Karlem IV.) a Bedzinský hrad byl vybudován nejen jako ochrana obchodních cest, nýbrž také jako ochrana polských hranic proti invazím z Čech a Slezska. Stráže na hradbách by za případné klímání tudíž s největší pravděpodobností čekalo mnohem více než vyhubování - dost možná i značně nepohádkový pranýř či šibenice. Ambiciózní Kazimír III. za svůj hlavní cíl považoval sjednocení Polska - čehož úspěšně dosáhl po obchodu s Janem Lucemburským. Český král dostal potvrzení svrchované vlády nad Slezskem, Kazimír III. získal zpět právo na polský trůn, které drželi čeští panovníci už od dob Václava II. Za zmínku také stojí, že celý tento diplomatický akt vymyslel Janův syn - budoucí císař Karel IV. (v té době markrabě moravský). Sám Jan původně počítal s vojenským konfliktem. Přátelské vztahy mezi českým a polským trůnem ale nevydržely příliš dlouho. Kazimír se později stal jedním z hlavních evropských panovníků oponujících proti rostoucí moci císaře Karla IV. a otevřenému konfliktu pravděpodobně zabránila jen jeho smrt v roce 1370.

Hrádek Bedzin ale není ani zdaleka jediným hradem, který nechal tento vládce postavit. Za dob jeho panování vzniklo více než padesát nových hradů, byla postavena nejstarší polská univerzita v Krakově a celá země ekonomicky velice posílila díky rozvoji měst, těžby a vzdělání. Hrad během své historie několikrát vyhořel, ale díky velkým rekonstrukcím v 19. a 20. století je dnes nejzachovalejším gotickým hradem postaveným za vlády Kazimíra III. V současnosti je hrad přístupný veřejnosti a slouží jako muzeum, a i přesto, že středověká historie hradu se jen stěží dá nazvat pohádkovou, se dnešní návštěvník jen těžko ubrání myšlenkám na rytíře, prince a princezny, kteří zde kdysi mohli přebývat.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze