Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-venkov » historická budova » Radnice - Lomnice (historická budova)

www.krasnecesko.cz/lokality/35053-radnice-lomnice-historicka-budova.html

Radnice - Lomnice (historická budova)

[ ID: 35053 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka zelená žlutá cyklotrasa
1 ,


Turistický cíl Radnice - Lomnice (historická budova)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Radnice - Lomnice (historická budova)
Radnice (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Stavba radnice pochází z druhé poloviny 17. století a byla vystavěna nákladem Františka Serenyiho současně s kostelem jako architektonická součást jednotně řešeného náměstí. Objekt radnice je dvoupatrová řadová budova obdélníkového půdorysu v jejímž průčelí je na osu vestavěná věž o třech patrech. Celková oprava proběhla v letech 1998-1999.

 

Urbanistickou protiváhou monumentálního farního kostela je budova radnice na protilehlé straně náměstí, vyjadřující sebevědomí lomnických obyvatel, osvobozených od robot a využívajících veškerých práv a privilegií, které pozvedli Lomnici na úroveň královských měst.

Radnice byla vystavena na popud hraběte Františka Gabriela, který tak chtěl symbolicky stvrdit váhu svých privilegií. Ačkoli není známé přesné datum jejího vzniku, lze předpokládat, že vnikla mezi lety 1669-1680, kdy je výslovně zmiňována v pramenech.

Patrová budova založena na ose příčného obdélníku s předsunutou hranolovou věží má fasáda koncipovanou podle manýristických dekorativních zásad, utkaných z lizénových rámů a zrcadel, čímž se blíží některým světovým projektů císařského architekta Giovanni Pietra Tencally, z nichž nejvíce vyniká fasáda biskupského zámku v Chropyni. Celková podoba radnice, zapadající skvěle do celkového urbanistického rámce městečka vycházela z širší koncepce a především z dokonalého citu pro ztvárnění monumentálních tendencí raného baroka na umělecké periferié.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze