Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/3212-chyse-obec.html

Chyše (obec)

[ ID: 3212 ]           Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá značka žlutá cyklotrasa
35 ,


  Vlajka obce

vlajka Chyše (obec)

Turistický cíl Chyše (obec)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Chyše, obec v okrese Karlovy Vary leží na řece Střele asi 8 km severovýchodně od města Žlutice s dobrým vlakovým spojením na trati Rakovník - Bečov. Obec prvně zmiňovaná roku 1169, patrně v roce 1475 osada povýšena na městečko V současnosti jsou Chyše základním územním samosprávním celkem v souladu s čl. 99 zákona č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky. Vznik a zánik obcí (měst) je v současném správním řádu ČR upraven zákonem č. 128/2000 Sb., o obcích. Obec Chyše je spravována zastupitelstvem obce; dalšími orgány obce je starosta a obecní úřad. Obec vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Chyše s okolními částmi má celkem 600 obyvatel.

Chyšské náměstí tvoří poměrně velké obdélné náměstí v mírně svažitém terénu, jehož středem prochází silnice spojující dvě města, Žlutice a Lubenec. Většina domů na náměstí, zvaném Žižkovo, pocházela z devatenáctého století. Po roce 1945 však došlo k četným demolicím původní historické zástavby náměstí. Z původních budov se dochovalo jen několik málo domů. Je to např. budova radnice na západní straně, z roku 1833. Další historickým domem je jednopatrový dům čp. 13 z roku 1891 se štítem do ulice na jižní straně. Na východní straně je původní jednopatrová budova hostince čp. 4, která stále slouží svému původnímu účelu. Celek tvoří část severní strany náměstí se čtyřmi jednopatrovými stavbami. První čp.36 a třetí čp.34, oba jednopatrové historické domy zprava se štíty do náměstí, byly dány do původního stavu. Zbylé dva domy (čp. 32 a čp. 35) byly však velice nevhodněupraveny (stržena historická fasáda s římsami nad okny; okna nevhodněvyměněna za menší).


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
obec, osada Chyše (obec) Karlovy Vary

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze