Vyhledávání lokalit (cílů)
Ústecký kraj » okres Litoměřice » hrad, zámek, tvrz » Zámek Liběšice (zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/31103-zamek-libesice-zamek.html

Zámek Liběšice (zámek)

[ ID: 31103 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Zámek Liběšice (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Zámek Liběšice (zámek)
Zámek Liběšice (ked13)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Zámek - založen Karlem Dubanským z Duban po roce 1520 severně od pozdější jezuitské rezidence. Zámek byl čtyřkřídlý se čtveřicí nárožních věží a kaplí / doložena až r. 1622/. Vstup do zámku byl v místech dnešní brány do parku. Roku 1620 byl vydrancován císařským vojskem, roku 1654 částečně barokně upraven jezuity, kteří se sem přestěhovali z Úštěku v letech 1651-1656. V té době zde žilo nejméně 9-10 členů řádu se superiorem. Po postavení nové rezidence sloužil panským úředníkům a služebnictvu, byly zde i hostinské pokoje. Brzy po roce 1746 byl však neudržovaný zámek zbořen.

Stavba jezuitské rezidence začala roku 1738, postupovala však pomalu, rozsáhlejší stavební práce začaly znovu v r.1745 - 1746. Roku 1748 bylo dokončeno nižší přední křídlo s branou, jejíž věž je datována 1752, hodiny 1754. Autorem rezidence byl Kilián Ignác Dientzenhofer. Na stavbě se účastnil i tesař J. Leffler a nejmenovaný colloredovský zahradník. Po dokončení tvořila rezidenci čtyři jednopatrová a dvoupatrová křídla, z nichž východní je jen poloviční délky, proto nádvoří zůstalo pootevřené. Součástí rezidence byla i kaple sv. Aloise. Na zdi k náměstí byly v letech 1754-1757 osazeny barokní vázy a plastiky od T.Süsmayera, které s dalšími pěti figurálními plastikami z let 1727-1762 od neznámého autora tvoří pozoruhodný soubor. Při zámku byl vybudován skleník a postupně i hospodářské budovy - pivovar, sladovna, koželužna, valcha, bednářství, truhlářství, zámečnictví, stáje, kolny a další. Kolem roku 1872 byla mansardová střecha nahrazena plošší střechou, na jižní straně bylo přistavěno patro s pískovcovou balustrádou. Podkroví s vikýři pochází z let 1951-1953.
 
Výzdobu zámku provedli jezuité Kramolín a Lauterer. Obrazárna měla 61 originálů, mnoho zlatých a stříbrných předmětů, po zrušení řádu byla prodána.

strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze