Vyhledávání lokalit (cílů)
Pardubický kraj » okres Svitavy » Boží muka, kříž, kaplička » Kaplička - Hamry (kaplička)

www.krasnecesko.cz/lokality/30555-kaplicka-hamry-kaplicka.html

Kaplička - Hamry (kaplička)

[ ID: 30555 ]         

Turistický cíl Kaplička - Hamry (kaplička)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kaplička - Hamry (kaplička)
pohled ze silnice (kamarád)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Léta od narození Pána našeho Ježíše Krista tisícího devítistého padesátého sedmého byla původní dřevěná kaplička pro její velmi špatný stav zbořena a místo ní byla postavena nová dřevěná kaplička 10.5 m od původního místa. Z původní kapličky byl ponechán sloup zakončený věžičkou a stříškou.

Do kapličky byl umístěn velký obraz Matky Boží s děťátkem z odkazu Juliany Bauerové, sestry bývalého továrního ředitele Bauera v Jedlové. Dříví na kapličku věnoval p. František Valach, mlynář v Bystrém, kapličku zhotovil p. Petr Hanus, truhlář v Bystrém, zednickou práci vykonal p. František Gloser, rodák z Hamrů, ochranným nátěrem opatřil p. Josef Petr, malíř a natěrač v Bystrém, tesařskou práci vykonal p. Ludvík Vaněk, tesař v Bystrém.

Na postavení kapličky největší zásluhu mají pí. Růžena Máchová z Hamrů, p. Jan Štěpánek, předseda Místního národního výboru v Hamrech a p. Fridrich z Hamrů. Při pracích na postavení kapličky byli též nápomocni p. Václav Ehrenberger, kovář z Bystrého a p. Alois Krejčí, majitel pily v Hamrech.

Kaplička byla posvěcena v neděli 1.září l.p. 1957 od dp. Václava Talacko, administrátora v Bystrém, při slavnosti svěcení kázal dp. Jan Hanyk, administrátor ve Svojanově. Kéž tato skrovná kaplička slouží v pokoji a míru k větší cti a slávě Boží, k větší cti a chvále přesvaté Matky Páně, k rozmnožení sv. Víry a zvroucnění úcty a lásky zdejších farníků k bl. Paně Marii, kéž výročí posvěcení této kapličky je každý rok na první neděli v září oslavováno zvláštní poutní slavností a pobožností na tomto místě a kéž postavení této skromné kapličky je jen počátkem Bohu milých snah postaviti v obci Hamrech větší zděnou kapličku, z jejíhož oltáře by se mohla vznášet k nebesům nejsvětější a nejčistší oběť mše sv. za živé i zemřelé farníky hamerské.

Kaplička byla znovu opravena v červnu 1991. Byla zhotovena nová vrchní část s podpěrným sloupkem, provedena vnitřní dekorace a vnější nátěr. Práce provedli členové hasičského sboru v Hamrech p. Jaroslav Lefler, František Kleinbauer, Ladislav Gerišer a dr. Kavan František.

Paní Moravcová Marie z čp. 35 v Hamrech darovala pro kapličku nový obraz Panny Marie. Další oprava kapličky byla provedena v roce 2005. Kaplička byla očištěna a znovu natřena, byl demontován napůl shnilý kříž, opraven, napuštěn a vrácen na původní místo. Na práci se podíleli p. Stanislav Pešek, Jaroslav Brázda, Petr Hodáň, František Zbořil a Vladimír Kučera. Výzdobu obnovila pí. Libuše Pavlíčková. Při vracení kříže na původní místo pomáhali další lidé z okolních chat a chalup.

[ Opis „zápisu“ zapůjčeného pí. Kavanovou z Hamrů ]


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze