Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Vysočina » okres Žďár nad Sázavou » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv.Bartoloměje - Bobrůvka (kostel)

Kostel sv.Bartoloměje - Bobrůvka (kostel) [29940]



Kostel v Bobrůvce je zasvěcen sv. Bartoloměji a je jedním z nejstarších ve zdejším kraji. Dá se předpokládat,že byl založen vladyky z Bobrůvky a podle dochovaných stavebních prvků pochází snad i z druhé poloviny 12. století. Kolem kostela je odpradávna hřbitov obehnaný zdí. Kostel byl od svého vzniku farním, v 15. a 16. století byl kostel husitským a postupněčeskobratrským. V době pobělohorské, v roce 1625, bylčeskobratrský farář vypovězen a kostel vypálen spolu s farou. Po dobu 70-ti let byl bez střechy ponechán svému osudu. V roce 1696 byl kostel renovován a v roce 1704 zde byly znovu zahájeny bohoslužby, ale už katolické. Kostel se stal filiálním kostela hornobobrovského a od roku 1922 patří k moravecké farnosti.      Kněžiště kostela je gotické, zakončené 5-ti stranami osmiúhelníka, zvenčí podepřené gotickými podpěrami. Z původních ranně gotických oken se zachovala pouze dvě. Vchod od postranních dveří z jihu je opatřen mramorovým portálem a pochází z druhé poloviny 12. století. Podle památkářů je jedinečnou památkou tohoto druhu z oné doby na Vysočině.
      Po vypálení byl v letech 1696 až 1704 kostel renovován. Věž byla opatřena dřevěným nejvyšším patrem a dvojitou barokní bání. Spadená původní gotická klenba nad chrámovou lodí byla nahrazena dřevěným trámovým stropem. Zřízen byl hlavní oltář a kazatelna včistém barokním slohu a boční oltář na pravé straně. Obraz na hlavním oltáři maloval brněnský malíř Ferdinand Licht.
      V roce 1930 byla provedena velká oprava kostela. Při ní byly nalezeny a restaurovány zbytky původních maleb (většinou z doby husitské) a výklenků. Bylo také zjištěno,že současná podlaha kostela je provedena na zbytcích rumiště po díle zkázy z let 1625–1696. Původní podlaha kostela byla asi o 1/2m níže oproti současnému stavu. Kostel tedy doslova povstal jak bájný Phoenix „z popela“.
      V Bobrůvecké kronice z roku 1930 str. 166 se píše: „Spjata jest historie kostela s osudy zdejšího lidu. Kéž kostel ten jest zdejšímu lidu připomínkou zápasu předků za svobodu ducha a historie jeho pobělohorská ukazovatelem za dokonalejší mravní snažení, za srovnání české povahy v hesle: „V poznané pravdě setrvati“.
      V roce 1935 byla kostelní věž vybavena hodinami, které zakoupila Marie Veselá z vlastních prostředků. V témže roce z jejího daru bylo instalováno elektrické osvětlení v kostele.
      Velké opravy a modernizace se dočkal kostel se hřbitovem za dob současného duchovního pastýře p. Josefa Valeriána, který je správcem moravecké farnosti od 23.5.1976. V roce 1981 byly pořízeny nové hodiny na elektrický pohon, v roce 1982 pořízena nová elektroinstalace, omítka, nahrazení nepoužitelných starých lavic novýmižidlemi, v roce 1983 vykopána studna a zřízena toaleta, v roce 1984 byly mědí oplechovány vstupní kostelní dveře a byla provedena elektrizace zvonů firmou Dvořák Vyškov. Od 9.5. do 27.8. 1988 probíhala generální oprava kostela, tzn. sundání a renovace báně a kříže, výměna pobití celé střechy a věže z ocelového plechu za plech měděný, výměnašindele na zvonici, pořízeny nové okenice.
      Kostel je státem chráněnou památkou.

   Podle písemných údajů byly na věži tři zvony:

  1. Největší zvon sv. Bartoloměje pukl v létě 1897 a byl přelit fy. Hillera vdova a syn za 230 zl. A tentýž rok ještě zavěšen. Vážil 172kg a měl nápis „Sv. Bartoloměji, oroduj za nás“.
  2. Železný zvon neurčitého stáří, bez nápisu, je odložen ve věži a 5. 4. 1894 byl vyměněn zvonem sv. Jana Nepomuckého, který koupil za 170 zl. od téže firmy tehdejší kostelník Jan Kandela. Zvon je označován jako „poledník“.
  3. Nejstarší zvon byl nejmenší, s vročením 1473 a byl 26kg těžký.

      V roce 1917 byly dva zvony zrekvírovány pro válečné účely a zůstal pouze zvon Kadelův. V roce 1919 obec koupila z vídeňského arzenálu dva zvony pocházející z Itálie. Zvony vážili 409kg a stály 3700 Kč. Protože neladily se zbylým zvonem, byly přelity a v roce 1921 zavěšeny. Na obou bylo vyznačeno vlastnictví obce. Větší vážil 178kg, menší 53,7kg. Bohužel i tyto zvony byly za 2. sv. války dne 30.3.1942 zrekvírovány. Po válce byla sehnána zvonovina a obnos na ulití jednoho zvonu. Označuje se jako "velký" nese nápis "Bobrůvka LP 1958" a byl ulit fy. Kovolit Česká u Brna. Zvon „umíráček“ byl darován kostelu z radnice na Horní Bobrové p. Františkem Holíkem. V Bobrové se označoval jako „Rathaus“ a sloužil k poplachu při vypuknutí požáru. Současný zvon "umíráček" nese nápis "Svatý Josef - 1985" a byl slavnostně vysvěcen v roce 1988.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie





(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)