Vyhledávání lokalit (cílů)
Moravskoslezský kraj » okres Bruntál » hrad, zámek, tvrz » Janovice (tvrz, zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/279-janovice-tvrz-zamek.html

turistická známka Janovice (tvrz, zámek)

Janovice (tvrz, zámek)

[ ID: 279 ]         

Turistický cíl Janovice (tvrz, zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Janovice (tvrz, zámek)
Zámek Janovice (rimanecek)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Počátkem 16. století zde Žerotínové postavili nevelkou tvrz. Renesančně byla upravena koncem 16. století za Hoffmanů ze Schönbüchlu. V letech 1663 - 1665 přestavěna v barokním slohu (A. Cannevala). V letech 1763 - 1765 za Harrachů, kteří z Janovic vytvořil význačné hospodářské středisko, byl původní objekt přístavbou dvoupatrové dvoukřídlé části s nárožní okrouhlou věží rozšířen v zámek. Harrachové jej vlastnili až do roku 1945. Pak zde sídlil archiv a v současnosti je zámek prakticky nevyužitý, v majetku Ministerstva vnitra a je předmětem restitučního sporu.

Zámek sice stále ještě není ruina, je ale ve velmi špatném stavu, majitel do něj jakožto do nepotřebného (!) majetku prakticky neinvestuje a navíc je zámek předmětem restitučního sporu. Opravena je pouze zámecká kaple. Je ostudné, že jedna z nejvýznamnějších památek Rýmařovska je v roce 2008 ve stavu, v jakém je. Přijeďte se sem podívat, na celý rozlehlý areál zámku a parku. Na Janovický zámek se nesmí zapomenout, ani na Rýmařovsko, ležící na periferii MS kraje, ke kterému ani necítí historické vazby. Necitlivým přístupem v oblasti už bylo zničeno příliš mnoho památek! Zámek je stále ještě opravitelný a Vaše návštěva by mohla zvýšit zájem o jeho zatím smutný příběh. (Odstavec vložil Rimanecek.)


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze