Vyhledávání lokalit (cílů)
Středočeský kraj » okres Praha-východ » hrad, zámek, tvrz » Brandýs nad Labem (zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/26821-brandys-nad-labem-zamek.html

Brandýs nad Labem (zámek)

[ ID: 26821 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
0019 ,


Turistický cíl Brandýs nad Labem (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kolem roku 1300 postaven gotický hrádek, střežící přechod přes Labe. Od roku 1330 patřil pánům z Michalovic. V letech 1476 - 1506 rozšířil objekt Jan Tovačovský z Cimburka o palác na severní straně a křídlo k jihu. Od roku 1540 do roku 1572 další přestavby, vedené M. Borgorellim. V letech 1585 - 1602 postaven pro Rudolfa II. v nově zřízeném parku letohrádek, míčovna a zeď terasy v zahradě, s níž je zámek spojen krytou chodbou. Zahradní stavby však už roku 1639 zničeny. Později celý zámecký areál několikrát upravován (roku 1732 F. M. Kaňkou). Poslední úpravy provedli začátkem 20. století arch. K. Hilbert a L. Lábler.

Čtyřkřídlý dvoupatrový objekt na nepravidelném půdorysu. Z původního hradu zachováno východní křídlo a věž, bašta s presbytářem bývalé kaple a renesanční krytá chodba do parku. Na nádvoří v přízemí západního křídla arkády. V sz. nároží další věž - hranolová. Na všech fasádách nádvoří renesanční figurální a ornamentální sgrafita, na vnějších fasádách sgrafitové kvádrování. Celý objekt má řadu drobných architektonických detailů, od okolí oddělen příkopem, směrem k řece opevněn zdí. Místnosti v přízemí sklenuty valeně nebo klenbami s lunetami, v patrech místnosti buď klenuté, nebo plochostropé.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze