Vyhledávání lokalit (cílů)
Vysočina » okres Třebíč » hrad, zámek, tvrz » Zřícenina tvrze - Štěměchy (tvrz)

www.krasnecesko.cz/lokality/24865-zricenina-tvrze-Stemechy-tvrz.html

Zřícenina tvrze - Štěměchy (tvrz)

[ ID: 24865 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Zřícenina tvrze - Štěměchy (tvrz)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Zřícenina tvrze - Štěměchy (tvrz)
Zbytky tvrze (E.Koutná)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

První zpráva o tvrzi ve Štěměchách sice pochází až z r. 1378, ale vznikla asi dříve jako sídlo vladyků ze Stěměch. Ve zmíněném roce ji Jan Tluksa postoupil Hechtu z Rosic. Hechtové z Rosic vlastnili zboží až do poloviny 15. století.

Před r. 1409 Hynek z Valdštejna tvrz pobořil, za což jej Vznata Hecht z Rosic pohnal před soud. Tvrz ještě za Hechta byla však zřejmě obnovena, protože v druhé polovině 15. století se opět výslovně uvádí. Tehdy patřilo zboží vladykům z Miličína. Tvrz byla dobyta uherskými vojsky a Přibíkovi z Miličína vrácena teprve v r. 1486. V r. 1505, kdy se ještě prameny o tvrzi zmiňují, i Oldřich Mládenec z Miličína na Šumvaldě postoupil Brtnickým z Valdštejna, kteří připojili stateček k brtnickému panství. Tím ztratila tvrz poslání vladyckého sídla a rychle chátrala. Tvrz stávala na východním okraji vsi Stěměch u bývalého panského dvora.

Zbytky tvrze najdeme u budov ZD. Dodnes jsou patrné její zbytky zdi a zejména dva vodní příkopy. Prohlídka místa je zřejmě jen pro zájemce o bližší poznání středověkých sídel. Doporučuji její prohlídku o prvním srpnovém víkendu, kdy areál bývalé vodní tvrze ve Štěměchách obvykle obživne houfy rytířů, řemeslníků i dalších postav připomínajících středověký život na Štěměšských historických slavnostech.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze