Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-město » památný strom » platan na Veveří - Brno-Střed (památný strom)

www.krasnecesko.cz/lokality/24828-platan-na-veveri-brno-stred-pamatny-strom.html

platan na Veveří - Brno-Střed (památný strom)

[ ID: 24828 ]         HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa
,


Turistický cíl platan na Veveří - Brno-Střed (památný strom)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto platan na Veveří - Brno-Střed (památný strom)
Platan na Veveří (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

 Ozdobou ulice Veveří , směřující z centra města Brna na přehradu , není jen botanická zahrada , ale i mohutný platan javorolistý rostoucí na nároží ulice Veveří a Pekárenské . Svými rozměry se řadí mezi největší platany ve městě . Velikána nelze přehlédnout , vždyť takový strom je pro okolí oázou svěží zeleně , pro klid duše tolik nezbytné . V na jaře roce 2009 se začalo s bouráním starých budov vojenských skladů a věřme , že tato stavební činnost našemu velikánovi nikterak neublíží .

V roce 2004 byl obvod kmene měřený ve výšce 130 cm nad zemí 470 cm .

Platany jsou mohutné opadavé stromy z čeledi platanovitých . Rod Platanus zahrnuje přibližně deset druhů , z nichž většina roste na území USA a Mexika . Stromy dorůstající v dospělosti do 40 metrů výšky s korunou rozložitou o průměru kolem 35 metrů . Rovný kmen je krytý několika vrstvami borky , jež se postupně odlupuje a vytváří nápadné šedo , hnědo , žluto , zelené skvrny . Je okrasný  touto typickou barevnou borkou . Stanoviště preferují slunné a chráněné , jsou dosti mrazuvzdorné . Jsou to hlubokokořenící strony a vyhovují jim půdy vlhké písčité , jílovité a vápenité . Kvetou v květnu načervenalým květenstvím hlávky , plody jsou nažky .

Je to hodnotná sadovnická dřevina a jejich využití spočívá v okrasné výsadbě jako solitéra do parků , velkých zahrad a k tvorbě stromořadí . Velmi dobře odolávají městskému znečištění , zasolení a snáší hluboké prořezávání , regeneruje . Proto se mnoho let používá do městské zeleně  z důvodů čištění ovzduší . Platany začínají rodit nepravidelně ve věku kolem dvaceti let a stromy se dožívají věku několika staletí . V dnešní době jsou pěstovány  v celé Evropě s vyjímkou jejích nejsevernějších oblastí . U nás se pěstuje hlavně platan javorolistý od roku 1835 .

Platanové dřevo je světlé , barevné , používá se v truhlářství a na intarzie .

Množí se semeny nebo řízky .

Za památné stromy je možno prohlásit stromy , jejich skupiny nebo stromořadí , které vynikají svým vzrůstem nebo věkem , tvořící významné krajinné dominanty , zvláště cenné dřeviny i nepůvodních druhů a v neposlední řadě i dřeviny historicky cenné , které jsou památníky historických událostí nebo se k nim vztahují různé pověsti a báje .

Při výběru stromu za památné je třeba zvážit jak důvody pro jejich ochranu , tak zdravotní stav a možnost dalšího vývoje . Za památný je možno prohlásit i strom již odumřelý nebo torzo stromu .

Památné stromy se vyskytují nejen v extravilánech a v okrajových částech měst a obcí , ale i přímo v jejich centrech a mnohdy tam sdílí těžký úděl v městském prostředí .

Památné stromy je zakázáno poškozovat , ničit a rušit v jejich přirozeném vývoji . Samozřejmě to platí i pro ostatní dřeviny i když nejsou chráněny státem . Každý památný strom má své ochranné pásmo , ve kterém není povolena žádná , pro památný strom škodlivá , činnost . Veškeré stromy , které byly na území České republiky vyhlášeny za památné jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze . V terénu jsou tyto stromy označeny tabulkou s malým státním znakem ČR a nápisem památný strom nebo skupina památných stromů . Může být doplněna informační cedulí s údaji vážícími se k danému exempláři či exemplářům .

 

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.


Akce v okolí

odrážka LÉTOFEST 2018 (Brno)
datum: 03.08. 2018


Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze