Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Blansko » jeskyně, kras » Jeskyně Holštejnská (jeskyně, krasy)

www.krasnecesko.cz/lokality/24757-jeskyne-holstejnska-jeskyne-krasy.html

Jeskyně Holštejnská (jeskyně, krasy)

[ ID: 24757 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
červená značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Jeskyně Holštejnská (jeskyně, krasy)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Jeskyně Holštejnská (jeskyně, krasy)
Jeden ze vstupů do jeskyní u Holštejna (Kolchar)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

 Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v České republice. Téměř plochý povrch vápencového území je mírně ukloněn k jihu a odvodňován Punkvou, Křtinským potokem a Říčkou do Svitavy . Kras je vyvinut v dlouhém pruhu devonských vápenců, který se táhne od obcí Líšeň a Maloměřice u Brna severním směrem ke Sloupu a Holštejnu. Na nejcennější části území byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras , vyhlášená v roce 1956 . Celková výměra CHKO je 94 km².

Holštejnská jeskyně byla objevena roce 1966 členy Holštejnské skupiny speleologického klubu. Vchod do jeskyně je situován na úpatí svahu, asi 200 m jihozápadně od obce Holštejn. Jeskyně představuje jeden z největších paleoponorů potoka Bílá voda, jedné ze zdrojnic Punkvy. Jeskyni tvoří mohutná tunelová chodba, téměř po strop ucpaná splavenými sedimenty. Několik metrů za vchodem je hlavní chodba široká 56 m, průkopy v sedimentech je sledovaná do vzdálenosti více než 220 m a hloubka jeskyně byla ověřena dvěma průzkumnými sondami, které dosáhly v hloubce 12,5 m skalního podloží. Průběh stěn hlavní chodby jsou kontrolovány bočními rozrážkami, které odbočují z hlavního průkopu. Na povrchu a z části i v sedimentech byly objeveny pozůstatky kostí diluviálních zvířat, které byly zpracovány v Moravském muzeu. Přední část jeskyně je přeplněna krápníkovou výzdobou. Směr dalšího postupu je předpokládán pod závrty na náhorní plošině nad jeskyní. Volné prostory byly zastiženy v rozrážce č. 18, pod závrtem č. 74. Další snahou speleologů je dosažení spodních pater závrtu č. 68 (vstup je přímo před vchodem do Holštejnské jeskyně), které jsou protékány podzemním Holštejnským potokem odtékajícím neznámými prostorami do Přítokové chodby Staré amatérské jeskyně. Od roku 1966 bylo v sedimentech uvolněno více než 600 m chodeb. Jeskyně je upravena tak, že ji lze navštívit i bez overalu.

Lokalita je pracovištěm ZO 6-15 Holštejnská.

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze