Některá z jeho děl :
Svatý Hostýn, po Velehradě nejpamátnější a nejvíce navštěvované poutní místo Moravy, je situováno v západní okrajové části Hostýnských vrchů , součástí Moravských Karpat . Masivní kostelní vrata jsou dílem brněnského sochaře Josefa Axmana , Myslbekova žáka.
Farní kostel sv. Augustina v Brně - Masarykově čtvrti byl iniciován v roce 1930, kdy si církev připomínala 1500. výročí úmrtí sv. Augustina, zakladatele řádu augustiniánů. Na výzdobě interiéru se podílela řada brněnských umělců : sochaři Josef Axman, autor bronzového kříže nad hlavním oltářem a křížové cesty, kterou vytvořil společně s Václavem Machem , František Fabiánek, tvůrce kazatelny s bronzovými reliéfy evangelistů, malíři František Myslivec, Milena Šimková a další. Okna s vitráží jsou dílem prof. Františka Süssera.
28. října 1931 byl před budovou školy v Kroměříži odhalen pomník Jana Amose Komenského. Sochu zhotovil akademický sochař Josef Axman. Rozměry hlavy a celého těla byly provedeny podle nálezů pozůstatků Komenského v Naardenu v roce 1929.
Již v roce 1746 bylo panství Náměšť nad Oslavou prodáno posledním majitelům, hrabatům z Haugvic. Jindřich Vilém III. nechal opravovat v roce 1812 most, když bylo v červencové povodni strženo jedno jeho pole. O tom mluví další pamětní deska umístěná na mostě. Později byl most opravován (resp. restaurovány sochy) roku 1907 Hořickou sochařskou školou a podruhé roku 1932 akademickým sochařem Axmanem.
Pomník padlých v I. světové válce byl postaven v Nedvědicích v roce 1925 podle návrhu akademického sochaře Josefa Axmana za spolupráce sochaře Josefa Žáka . Mramorový blok věnovala obec ze svého lomu . Pomník je považován za jedno z nejlepších děl z nedvědického mramoru .
< zpět | strana 2 |