Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-město » památný strom » Platan větší - Staré Brno (památný strom)

www.krasnecesko.cz/lokality/24483-platan-vetsi-stare-brno-pamatny-strom.html

Platan větší - Staré Brno (památný strom)

[ ID: 24483 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Platan větší - Staré Brno (památný strom)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Platan větší - Staré Brno (památný strom)
Platan větší, Hybešova ul. (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Na Hybešově ulici v areálu bývalé stomatologické kliniky roste v zahradě největší památný strom v Brně. Jeho mohutná koruna dosahuje téměř čtyřiceti metrů. Obvod kmene měřený 130 cm nad terénem byl v roce 2004 697 cm. V sousední zahradě roste další platan šíhlejšího vzrůstu. Je s podivem, že na ploše velké asi jako fotbalové hřiště vyrostly dva takové krásné exempláře platanu javorolistého.

Za povšimnutí stojí další strom krčící se ve stínu velikána. Je to gingo biloba - jinan dvoulaločný, jehož obvod kmene činí něco přes dva metry.

Za památné stromy je možno prohlásit stromy, jejich skupiny nebo stromořadí, které vynikají svým vzrůstem nebo věkem, tvořící významné krajinné dominanty, zvláště cenné dřeviny i nepůvodních druhů a v neposlední řadě i dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historických událostí nebo se k nim vztahují různé pověsti a báje.

Při výběru stromu za památné je třeba zvážit jak důvody pro jejich ochranu, tak zdravotní stav a možnost dalšího vývoje. Za památný je možno prohlásit i strom již odumřelý nebo torzo stromu.

Památné stromy se vyskytují nejen v extravilánech a v okrajových částech měst a obcí, ale i přímo v jejich centrech a mnohdy tam sdílí těžký úděl v městském prostředí.

Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v jejich přirozeném vývoji. Samozřejmě to platí i pro ostatní dřeviny i když nejsou chráněny státem. Každý památný strom má své ochranné pásmo, ve kterém není povolena žádná, pro památný strom škodlivá, činnost. Veškeré stromy, které byly na území České republiky vyhlášeny za památné jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze. V terénu jsou tyto stromy označeny tabulkou s malým státním znakem ČR a nápisem památný strom nebo skupina památných stromů. Může být doplněna informační cedulí s údaji vážících se k danému exempláři či exemplářům.

Platany jsou mohutné opadavé stromy z čeledi platanovitých. Rod Platanus zahrnuje přibližně deset druhů, z nichž většina roste na území USA a Mexika. Stromy dorůstající v dospělosti do 40 metrů výšky s korunou rozložitou o průměru kolem 35 metrů. Rovný kmen je krytý několika vrstvami borky, jež se postupně odlupuje a vytváří nápadné šedo, hnědo, žluto, zelené skvrny. Je okrasný touto typickou barevnou borkou. Stanoviště preferují slunné a chráněné, jsou dosti mrazuvzdorné. Jsou to hlubokokořenící strony a vyhovují jim půdy vlhké písčité, jílovité a vápenité. Kvetou v květnu načervenalým květenstvím hlávky, plody jsou nažky.

Je to hodnotná sadovnická dřevina a jejich využití spočívá v okrasné výsadbě jako solitéra do parků, velkých zahrad a k tvorbě stromořadí. Velmi dobře odolávají městskému znečištění, zasolení a snáší hluboké prořezávání, regeneruje. Proto se mnoho let používá do městské zeleně z důvodů čištění ovzduší. Platany začínají rodit nepravidelně ve věku kolem dvaceti let a stromy se dožívají věku několika staletí. V dnešní době jsou pěstovány v celé Evropě s vyjímkou jejích nejsevernějších oblastí. U nás se pěstuje hlavně platan javorolistý od roku 1835.

Platanové dřevo je světlé, barevné, používá se v truhlářství a na intarzie.

Množí se semeny nebo řízky.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.


Akce v okolí

odrážka LÉTOFEST 2018 (Brno)
datum: 03.08. 2018


Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze