Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-město » památný strom » Platan u sv. Anny - Staré Brno (památný strom )

www.krasnecesko.cz/lokality/24453-platan-u-sv-anny-stare-brno-pamatny-strom-.html

Platan u sv. Anny - Staré Brno (památný strom )

[ ID: 24453 ]         HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Platan u sv. Anny - Staré Brno (památný strom )


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Platan u sv. Anny - Staré Brno (památný strom )
(foto: Pavel Hlaváček) ()

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Snad nejkrásnější platan v Brně roste na nádvoří nemocnice U svaté Anny na Pekařské ulici. Svou vitalitou přispívá už více než jedno století ke zdraví pacientů, kteří zde pobývají. Můžeme se právem domnívat, že datum přestavby nemocnice v roku 1859 a datum výsadby mohou být shodné. Jeho krásná košatá koruna dosahuje takřka čtyřicetimetrové výšky. Svojí zelení krášlí tento strom - velikán celé nádvoří. Díky starostlivé péči, kterou mu pracovníci nemocnice věnují, má platam šanci růst zde ještě nejedno století.

Platan javorolistý v areálu nemocnice u sv. Anny na Pekařské ulici je stromem, jenž v Brně nese nejdéle označení památný strom a to již od roku 1979.

Platan má výšku kolem 40 metrů a obvod kmene, měřený ve výšce 130 cm nad terénem je 565 cm. Údaje jsou z roku 2004.

Za památné stromy je možno prohlásit stromy, jejich skupiny nebo stromořadí, které vynikají svým vzrůstem nebo věkem, tvořící významné krajinné dominanty, zvláště cenné dřeviny i nepůvodních druhů a v neposlední řadě i dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historických událostí nebo se k nim vztahují různé pověsti a báje.

Při výběru stromu za památné je třeba zvážit jak důvody pro jejich ochranu, tak zdravotní stav a možnost dalšího vývoje. Za památný je možno prohlásit i strom již odumřelý nebo torzo stromu.

Památné stromy se vyskytují nejen v extravilánech a v okrajových částech měst a obcí, ale i přímo v jejich centrech a mnohdy tam sdílí těžký úděl v městském prostředí.

Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v jejich přirozeném vývoji. Samozřejmě to platí i pro ostatní dřeviny i když nejsou chráněny státem. Každý památný strom má své ochranné pásmo, ve kterém není povolena žádná, pro památný strom škodlivá, činnost. Veškeré stromy, které byly na území České republiky vyhlášeny za památné jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze. V terénu jsou tyto stromy označeny tabulkou s malým státním znakem ČR a nápisem památný strom nebo skupina památných stromů. Může být doplněna informační cedulí s údaji vážících se k danému exempláři či exemplářům.

Platany jsou mohutné opadavé stromy z čeledi platanovitých. Rod Platanus zahrnuje přibližně deset druhů, z nichž většina roste na území USA a Mexika. Stromy dorůstající v dospělosti do 40 metrů výšky s korunou rozložitou o průměru kolem 35 metrů. Rovný kmen je krytý několika vrstvami borky, jež se postupně odlupuje a vytváří nápadné šedo, hnědo, žluto, zelené skvrny. Je okrasný touto typickou barevnou borkou. Stanoviště preferují slunné a chráněné, jsou dosti mrazuvzdorné. Jsou to hlubokokořenící strony a vyhovují jim půdy vlhké písčité, jílovité a vápenité. Kvetou v květnu načervenalým květenstvím hlávky, plody jsou nažky.

Je to hodnotná sadovnická dřevina a jejich využití spočívá v okrasné výsadbě jako solitéra do parků, velkých zahrad a k tvorbě stromořadí. Velmi dobře odolávají městskému znečištění, zasolení a snáší hluboké prořezávání, regeneruje. Proto se mnoho let používá do městské zeleně z důvodů čištění ovzduší. Platany začínají rodit nepravidelně ve věku kolem dvaceti let a stromy se dožívají věku několika staletí. V dnešní době jsou pěstovány v celé Evropě s vyjímkou jejích nejsevernějších oblastí. U nás se pěstuje hlavně platan javorolistý od roku 1835.

Platany va východě v Platanovém pralese v Gruzii se dožívají i pěti set let věku a obvodu kmene kolem 15 metrů.

Platanové dřevo je světlé, barevné, používá se v truhlářství a na intarzie.

Množí se semeny nebo řízky.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.


Akce v okolí

odrážka LÉTOFEST 2018 (Brno)
datum: 03.08. 2018


Penzion selský dvůr - Počerny - Karlovy Vary
reklama


http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze