Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Blansko » Boží muka, kříž, kaplička » kamenný kříž - u Obory ( kříž )

www.krasnecesko.cz/lokality/24381-kamenny-kriz-u-obory-kriz-.html

kamenný kříž - u Obory ( kříž )

[ ID: 24381 ]         

Turistický cíl kamenný kříž - u Obory ( kříž )


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto kamenný kříž - u Obory ( kříž )
Kříž (pilgrim)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kapličky , kříže a boží muka jsou nejčastějšími příklady objektů , které nazýváme drobná sakrální architektura . Lze je nalézt všude , ve městech a vesnicích , v polích , na lukách i v lesích . Tyto stavby dotvářejí svým charakterem ráz krajiny . Stavěly se na místech významných událostí , jako poděkování za záchranu zdraví nebo života , případně jako jisté milníky na cestách k poutním místům .

Po roce 1948 jejich počet velmi povážlivě poklesl. Naštěstí po sametové revoluci došlo k obnovení zájmu o tento druh památek . To v jakém stavu se dnes tyto stavby nalézají , záleží na duchovním cítění , finančních prostředcích a aktivitě obyvatel žijících v okolí památky . Některé jsou památkově chráněné a svým významem přesahují místní tradici .

Kamenný kříž v poli vedle silnice do Obory . Na kamenném podstavci obdélníkového průřezu s mramorovou deskou stojí kříž z jemnozrnného pískovce v jehož dolní část volutově rozšířené je plastika kalicha s hostií . Na kříži litinová socha Krista . Mramorová deska podstavce nese nápis : Budiž milosrdenství Tvé nad námi Hospodine , jakož naději máme v Tobě . Kříž je datován 1931 .


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze