Vyhledávání lokalit (cílů)
Plzeňský kraj » okres Plzeň-sever » přehrada, rybník, jezero » Hromnické jezírko (zaplavený lom)

www.krasnecesko.cz/lokality/23729-hromnicke-jezirko-zaplaveny-lom.html

Hromnické jezírko (zaplavený lom)

[ ID: 23729 ]           Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
zelená cyklotrasa
,


Turistický cíl Hromnické jezírko (zaplavený lom)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Hromnické jezírko (zaplavený lom)
Pohled na jezírko a stěnu lomu (Zdena)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Hromnické jezírko se vyznačuje neobvykle načernalou barvou, jelikož voda v jezírku obsahuje vysokou koncentraci kyseliny sírové. Jezírko najdeme severním směrem od města Plzeň u severního okraje obce Hromnice, která se rozkládá ne levém břehu říčky Třemošná. Kyselina sírová byla známá již ve středověku a získávala se ze síry a pomocí kyseliny dusičné.

V Hromnicích na Plzeňsku získávali tuto surovinu zcela jiným způsobem. V lomu nedaleko obce byla odstřelována břidlice, která se poté navršila na haldy. Haldy byly navrstveny na nepropustný jílový podklad a na povrch hald byla přiváděná voda dřevěným potrubím z nedalekého Třebelského lesa. Výluh byl zachycen do kádí, ze kterých se později odpařoval a pálil v hutích. Na konci 16. století se těžila břidlice s velkým podílem kamenců, což byly podvojné sírany kovů, zejména sodíku, draslíku, hliníku a železa. Z této břidlice byla rovněž výše popsaným způsobem získána dýmavá kyselina sírová, známá pod názvem vitriol.

V letech 1828 až 1898 se začalo upouštět od podzemní těžby, a ta byla nahrazena povrchovým lomem. V současné době má bývalý lom tvar jámy, jehož hloubka k hladině jezírka dosahuje 60 metrů. Jezírko zaplavilo vytěžené místo a je včetně okolních hald od roku 1975 chráněno jako přírodní památka a zaujímá plochu 12,2 hektarů. Voda v jezírku má vysoký obsah rozpuštěných síranů, které se vyluhovaly z břidlic, což zcela vylučuje jakýkoliv život v blízkém okolí jezírka.

K Hromnickému jezírku vede několik značených turistických tras. Z Městečka Horní Bříza se vydáme východním směrem přes osadu Býkov, kde můžeme navštívit místní zámek a dále půjdeme kolem vrcholku kopce Kosina ( 456 m.n.m.) k Hromnickému jezírku.

Také z města třemošná se můžeme vydat k jezírku. Z města budeme směřovat severovýchodním směrem podél toku říčky Třemošná do obce Žichlice. Z rozcestí v této obci půjdeme severozápadním směrem do Hromnice k jezírku. Dalším výchozím bodem k návštěvě jezírka je konečná městské hromadné dopravy v Plzni ? Doubravce. Odtud budeme dále pokračovat severovýchodním směrem podél toku řeky Berounky do Dolanského mlýny a dále půjdeme přes obec Dolany severním směrem k jezírku.

K Hromnickému jezírku můžeme rovněž dojít z města Chrást a to západním směrem do obce Dolany a odtud dále jak je uvedeno výše. K Hromnickému jezírku ani k blízkému okolí nevede značena cyklistická trasa.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze