Vyhledávání lokalit (cílů)

www.krasnecesko.cz/lokality/23712-letovice-zamek.html

Letovice (zámek)

[ ID: 23712 ]         
cena od
80 Kč
do:80
cena za 1 dospělou osobu
uvedené ceny jsou orientační
kompletní ceník


  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Letovice (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Letovice (zámek)
Zámek Letovice - celkový pohled (rimanecek)

Vložení nových fotografií přidat fotografie


Hrad vznikl podle archeologických nálezů v 2. polovině 13. století za pánů z Letovic. Poprvé doložen roku 1366, kdy náležel pánům z Ronova. V roce 1424 se jej zmocnili husité. V 2. polovině 15. století jej páni z Boskovic přestavěli v pozdní gotice. Původní podoba hradu neznámá, pravděpodobně z něj pochází část dnešního jižní křídla zámku a snad některé obvodové zdi dalších křídel. Za pánů z Hardeka (od roku 1544) přestavěn v renesanční zámek. K původní hradní budově bylo tehdy pravděpodobně přistavěno dnešní severní a západní křídlo a nově opraveno opevnění. V roce 1643 dobyt a poškozen Švédy. Na přelomu 17. a 18. století za panství uherského rodu Szelepsényiů opraven a přestavěn v ranném baroku. V roce 1724 za Blümegenů vyhořel, v letech 1724 - 1730 opraven a vybudovány nové hospodářské a úřední budovy tvoří samostatné podzámčí. V polovině 19. století za Kálnokyů (do roku 1945) pseudogotická úprava zámku a jeho okolí.

Zámek byl restituován a poté prodán, současný majitel se zasadil o rekonstrukci celého zámku, která mu zčásti vrátila jeho dřívější lesk. Zámek je přístupný veřejnosti, spíše než přepychové interiéry tu ale naleznete rekonstrukci v přímém přenosu.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze