Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » chata, chalupa » Vřesová studánka (býv.tur.chata)

www.krasnecesko.cz/lokality/231-vresova-studanka-byv-tur-chata.html

Vřesová studánka (býv.tur.chata)

[ ID: 231 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa
,


  Znak / logoTuristický cíl Vřesová studánka (býv.tur.chata)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+


Vložení nových fotografií přidat fotografie

CHATA NA VŘESOVÉ STUDÁNCE

 

Na jihozápadním svahu Červené hory dříve stála chata a kostelík. Dnes zde stojí jen kamenný přístřešek nad pramenem údajně léčivé vody. Ke studánce pro léčivou vodu začalo chodit stále více lidí. Byla zde postavena dřevěná kaple, která byla později přestavěna na kamenou. Dále zde byla postavená dřevěná útulna. Vřesová studánka se stala poutním místem. V roce 1892 útulna vyořela. Za nedlouho zde však byla postavena chata, která sloužila také prvním turistům. V roce 1921 zde došlo k přírodní katastrofě, kdy průtrží mračen došlo k sesuvům půdy a kamení do údolí. Byla poškozena kaple, která musela být v roce 1926 zbourána. Již za rok zde byl postaven dřevěný kostelík, který zde stál až do roku 1946, kdy vyhořel. Po osvobození byly majitelem chaty RaJ Jeseník. Chata však nebyla řádně udržovaná a zchátrala. Byla uzavřena a v roce 1988 zbourána.

 

Chata na Vřesové studánce byla vybudována pro potřeby poutníků zřejmě již na počátku 19. století. V roce 1892 vyhořela, ale hned v následujícím roce bylo započato s výstavbou nové chaty. Ta byla dokončena v roce 1906 a nesla název Heidebrünnel. Po roce 1948 přešla chat do správy RaJ Jeseník. Postupně byl snižován počet ubytovacích lůžek a omezován restaurační provoz. V roce 1988 došlo k demolici chaty. Ze zbylých základových kamenů byla v roce 1993 postavena mohyla, do níž byl upevněn 2 m vysoký železný kříž. Do mohyly je osazen reliéf P.Marie s Ježíškem.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze