Ve 3. sále se opět nachází ukázky listin a privilegií šlechty a českých králů, dále zámky a dveřní petlice ze 17. a 18. stol., ukázky kovářské práce z Horního Slavkova. Ve vitrínách jsou kopie řezbářských prací s pozdně gotickými rysy z poč. 16. stol. z Kynšperku nad Ohří. Jedná se o apoštoly sv. Petra a sv. Jakuba ze skupinového výjevu Kristus s apoštoly na Olivetské hoře. Návštěvníka zaujme i malý soubor archeologických nálezů z

hradu Kynšperk nad Ohří, které pocházejí z 15. – 16. stol. Samotný

hrad zanikl v 17. stol. a v 19. stol. bylo jeho zbytků použito ke stavbě silnice. Na zdech jsou zavěšeny olejomalby – císař Josef II. od neznámého autora a obraz církevního hodnostáře, obojí z 2. pol. 18. stol. U oken stojí kopie pozdně gotické doupovské Madony z doby kolem r. 1490 (originál vlastní Řád křížovníků s červenou hvězdou) a originál dřevořezby sousoší sv. Anny Samatřetí z roku 1744, který pochází z

kaple sv. Anny v Lokti. Mezi sochami je pracovní model Mariánského sloupu ze Starého náměstí v Sokolově, použitý při jeho restaurování v r. 1996. Sálu dominuje rozměrný obraz, olejomalba na plátně představující sv. Cecílii, patronku hudby. Pochází z Horního Slavkova a namaloval jej malíř Eliáš Dollhopf v roce 1768. Vše je doplněno ukázkami chebských malovaných truhel a sokolovské cechovní pokladnice ze 17. stol.
4. sál expozice začíná prezentací součástí výzbroje z období třicetileté války. Je zde část tzv. maxmiliánské zbroje, jezdecká přilba zvaná pappenheimka, pěchotní španělská přilba morion a kyrys, neboli plát, kryjící hruď vojáka. Na stěnách jsou dvě halapartny ze 17. stol. Mapa ve vitríně ukazuje jednotlivá válečná tažení v období války na Sokolovsku, která kraj zle zpustošila. Život se zde ale nezastavil, a tak nám další exponáty představují řemeslnické cechy, cínařské a keramické výrobky i zobrazení barokních staveb. Zajímavé jsou i kovářské výrobky z Lokte a také pouta, řetízky a potupný nákrčník z vězení loketského hradu. V místnosti jsou dále kopie různých listin, mapa zobrazující povstání poddaných, halapartna – odznak ponocného a barokní zvon z r. 1783. Vitrína u okna představuje barokní zbožnost na plastikách sv. Jana Nepomuckého a obrázcích svatých – podmalbách na skle. Je zde i zmínka o kapucínském klášteře v Sokolově a lékárenství v Horním Slavkově. Vedle je umístěna rozměrná barokní dřevořezba z 18. stol. představující spícího sv. Jana Evangelistu. Uprostřed je umístěn jeden z nejcennějších exponátů sokolovského muzea, a to domácí vyřezávaný zasklený oltářík s výjevem ukřižování a zastaveními trpícího Ježíše Krista. Jedná se o vzácnou řezbářskou práci v novorokokovém stylu od kynšperského architekta Kašpara Jägera a chebského řezbáře Simona Buberla z 2. po. 19. stol. Volnou předlohou pro toto dílo byla známá křížová a poutní cesta do Maria Loreto ve Starém Hroznatově u Chebu. Velká vitrína uprostřed sálu nám ukazuje šlechtické a městské podnikání na Sokolovsku v 17. a 18. století.
5. sál je věnovaný rozvoji průmyslu v oblasti, Starckovým minerálním závodům, zemědělství a etnografii. Ve vitrínách jsou předměty představující lidové výrobky, ozdobné střelecké terče z Horního Slavkova a ukázky z produkce keramiček, porcelánek, cínařských dílen a minerálních závodů na Sokolovsku v 19. stol. Zajímavé jsou i akvarely minerálních závodů v oblasti a keramické nádoby – retorty, užívané při výrobě kyseliny sírové. Významný počin – založení první porcelánové manufaktury v Čechách v roce 1792 v Horním Slavkově připomínají ukázky jejich výrobků. Život zemědělského lidu na venkově nám připomene lidová malovaná skříň, zemědělské nářadí i předměty denní potřeby. Hlavním exponátem je rozměrný obraz – olejomalba – pohled na město Sokolov se zámkem a kapucínským klášterem ve 2. pol. 17. stol. Před ním je umístěn kovářský měch, ukázka vybavení vesnické kovárny v 19. stol. Interiér sálu doplňují tři typy tzv. chebských křesel, z nichž vyřezávané s figurami je svatební. Nad židlemi jsou umístěny zarámované fragmenty cechovních praporů ze Sokolova. Velká vitrína uprostřed prezentuje rozvoj průmyslového podnikání na Sokolovsku v 19. stol.
6. sál je věnovaný vzpomínce na významné politické události konce 19. a počátkem 20. stol. Na mapě a některých exponátech jsou ukázány místa dělnických bouří a stávkových bojů na Sokolovsku. Zmínka je i o významném rodinném podniku J. D. Starcka, který změnil název na Montan und Industrialwerke vormals Joh. Dav. Starck. Hornickou tradici propaguje prapor s hornickým patronem sv. Prokopem. Je zde také připomenuta I. světová válka (1914-1918), která svými důsledky značně postihla i Sokolovsko. Archivní fotografie nám ukazují velký zajatecký tábor v Jindřichovicích, kde byli soustředěni vedle italských a ruských hlavně srbští váleční zajatci. Velká fotografie mauzolea a památníku připomíná tyto oběti Velké války. V další vitríně jsou dokumenty k československým legiím v zahraničí, jejichž obětavý boj umožnil vznik samostatné Československé republiky. Politické a hospodářské zmatky po ukončení války vyvrcholily vyhlášením německé provincie Deutschböhmen dne 29.10.1918, jejíž existenci ukončil rázný zákrok československého vojska. Expozici doplňují vitríny s válečnými vyznamenáními, potravinovými lístky a ukázkami vojenských přileb.
7. sál, který je tvořen dvěmi místnostmi, nám ukazuje jednak část průmyslových výrob na Sokolovsku, jednak pohnuté dějiny let 1936-1945. V první části je prezentována výroba porcelánu od základních surovin až po finální výrobky v porcelánce Haas a Czjzek v Horním Slavkově. Tato velmi přehledná expozice byla vybudována s pomocí uvedené porcelánky v roce 2002. Není však opomenuta ani významná výroba v dalších porcelánkách na Sokolovsku, a to v Chodově, Lokti a Loučkách. Jak průmyslovou, tak i podomáckou tradici výroby hudebních nástrojů ukazují vystavené nástroje citera, harfa, harmonika a klarinet z Kraslic, hoboje z Horního Slavkova a housle z Lubů. Historickou i novodobou produkci výroby obalového skla v Novém Sedle prezentují ukázky různých druhů lahví.
Druhá místnost sálu je věnována přípravě ČSR na obranu před nacistickým Německem v letech 1936-1938. Jsou zde fotografie zbraní a výzbroje a modely objektů československého opevnění. Je zde zmíněna i existence kasáren v Sokolově, které byly sídlem části pěšího pluku Doss Alto. Rozpínavost nacistů dokládají dokumenty k útokům zfanatizovaných henleinovců na československé orgány a četnické stanice. Jsou zde popsány tragédie, které se odehrály v Habartově, Bublavě a Krajkové. Předválečnému četnictvu je věnována jedna vitrína dokumentující jejich výzbroj a výstroj. Zrůdnost nacistické ideologie dokládá expozice ženského koncentračního tábora ve Svatavě. Druhá světová válka se válečnými akcemi Sokolovska příliš nedotkla, kromě několika náletů spojeneckého letectva. Sokolov byl osvobozen americkou armádou 7.5.1945. Na americkou armádu upomíná vitrína s mapkami a fotografiemi výzbroje pěších jednotek.
< zpět | strana 2 | dále >
přidat fotografie