Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihomoravský kraj » okres Brno-město » vrchol » Holedná (vrchol)

www.krasnecesko.cz/lokality/21197-holedna-vrchol.html

Holedná (vrchol)

[ ID: 21197 ]         


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa
,


Turistický cíl Holedná (vrchol)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Holedná (vrchol)
Pohled na Holednou (pilgrim)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

 
Holedná je nejsevernější vrchol členitého kopcovitého území ohraničeného na jihu městskými částmi Bohunice a Bosonohy , na západě tělesem německé říšské dálnice A 88 , na severu městskou částí Bystrc a řekou Svratkou , která tvoří i severovýchodní hranici , navazující na katastry Pisárek a Nového Lískovce na straně východní . Celé území je porostlé listnatým a smíšeným lesem , tvořící klidovou a rekreační zónu obyvatelům Brna . Lokalitou prochází z Bosonoh na sever do Bystrce žlutá značka Brněnské podkovy , okružní trasy kolem Brna , využívající turistických cest různých barev . Z Pisárek na západ do údolí Vrbovce vede značka  modrá a zelená z Jundrova obtáčí Holednou po vrstevnici od východu na západ . Jediné místo dalekého výhledu z této lokality je v Kohoutovicích nad silničním mostem , je odtud krásně vidět na brněnskou kotlinu .
Holedná má kótu 391,1 m.n.m. , ale není v této lesnaté krajině vrcholem nejvyšším . Tím je Kohoutovická baba s nadmořskou výškou 415,1 m.n.m. na hranici Kohoutovic , městské části , ležící uprostřed lesů . Na východním svahu Holedné , na konci Jundrova je oplocená část lesa . Vzniklá minizoo , soustřeďuje lesní zvířata , která jsou vděčným objektem zájmu návštěvníků , hlavně dětí . Na západním úbočí nad potokem Vrbovcem přitékajícím od Žebětína může pozorný turista naleznout  zde osazené hraniční kameny . Voda vyvěrající níže pod nimi byla již v minulosti podchycena , byl vybudován kamenný portál pramene jenž posílal svoje vody na nedalekou cestu přes silničku , kde se vlévaly do potoka . Žel , v dnešní době je pramen suchý a žádný turista již nemůže ochutnat jeho dobrou chladnou vodou . Údolí Vrbovce je pro svůj klid a panující pohodu odedávna nazýváno Údolím oddechu a vyhledáváno obyvately Brna k nedělním výletům . Dodnes zde stojí i letité chatičky původní chatové kolonie z doby první republiky . Vyhledávanou   lokalitou je dodnes i když paneláky bystrckého sídliště stojící těsně na hraně údolí silně narušily přírodní ráz tohoto místa . Potok Vrbovec se vlévá z pravé strany do řeky Svratky , nad soutokem stojí historická výletní restaurace " Na Letné " , dnes nazývaná podle nových majitelů " U Klimešů " , těšící se velké přízni letních turistů a cyklistů hledajících zde stín a osvěžení . U restaurace je možno přejít přes bystrckou , nově vybudovanou zavěšenou lávku na levý břeh Svratky k bývalému kamenolomu otevřenému ještě za rakouského mocnářství  v úbočí nižšího vrcholu Chocholy a využít pak nabídky městské hromadné dopravy . Severní úbočí Holedné , přivrácené k řece Svratce , je nejprudší a skaliska brněnského masivu se dostávají místy až na povrch nabízejíce sice pevnou oporu , ale jen nedostatečné množství půdy pro stromy a keře . Druhá lávka přes řeku se nachází kousek po proudu v Komíně pod splavem a pod loděnicí KČT ( Klubu českých turistů ) a je stejné zavěšené konstrukce . Aktivní členové tohoto turistického a vodáckého klubu pořádávali na Holedné každoročně zajímavou sportovní akci - Výstup na Makalu . Jednalo se o několikanásobný výstup od řeky na vrchol Holedné tak , aby převýšení , které se nasčítá tímto opakovaným výstupem se rovnalo celkové výšce páté nejvyšší hory světa , měřené od hladiny moře po její vrchol . Vrcholek  Holedné má kótu 391,1 m.n.m. a terén u řeky Svratky 218 m.n.m. Lehce si spočítáme , že borci museli výstup absolvovat 49x . Z vyprávění pamětníků se dozvídáme , že ti nejlepší na trať výstupu vybíhali !

 

Z archívu lze také zjistit, zda hora Holedná je vyhaslá sopka a kdy tomu tak bylo a kdy byla sopka ještě činná. 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze