Vyhledávání lokalit (cílů)
Vysočina » okres Žďár nad Sázavou » hrad, zámek, tvrz » Lísek - Bukov (zřícenina hradu)

www.krasnecesko.cz/lokality/1887-lisek-bukov-zricenina-hradu.html

Lísek - Bukov (zřícenina hradu)

[ ID: 1887 ]         

Turistický cíl Lísek - Bukov (zřícenina hradu)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Lísek - Bukov (zřícenina hradu)
Zbytky hradu (xhlav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Zřícenina jednoho z nejranějších šlechtických hradů (keramický materiál svědčí o vzniku před pol. 13. stol.) poblíž Rožné. Torzo válcové věže má průměr téměř 10 metrů a úzkou vnitřní dutinu; zajímavostí je instalace teplovzdušného vytápění místností v patře paláce. Hrad byl opuštěn zřejmě již na poč. 14. stol. z neznámých důvodů, v sídelní funkci jej nahradily Mitrov a Víckov. Při archeologickém výzkumu r. 1982 bylo nalezeno mj. 6 brakteátů (mincí ze 13. stol.), dva kachle zobrazující vlčici s několika vlčaty a zvířátko připomínající mořského koníka.

Podle pověsti žila v bukovském dvoře sličná panna, o jejíž ruku se ucházeli Petr Čížovský, pán hradu Mitrova a Lísku, a jakýsi zlý rytíř. Soupeři se dohodli, že její ruku dostane ten, kdo dojede dříve na určené místo u rybníka na návsi v Bukově. Dívčino srdce, stejně jako přízeň všech vesničanů, bylo nakloněno panu Petrovi. Ten také dorazil na místo jako první a byl nadšeně uvítán. To rozlítilo jeho soka, jenž tasil meč a oba se dali do tuhého zápasu. Petr Čížovský dlouho odrážel útoky soupeře, ale po jedné prudké ráně mu vypadl meč z ruky a nová rána jej srazila mrtvého k zemi. Rozhořčené bukovské ženy pak ubily sekerami, motykami a cepy i krvácejícího rytíře; oba mrtví jsou pochováni v kryptě bukovského kostela. – Pověst, líčící dávný souboj o nevěstu, má skutečný podklad: existuje totiž soudní zápis o tom, že se Kateřina Čížovská domáhala dědictví po svém zavražděném bratru Petrovi. Pamětní kámen s křížem, erbem a nápisem "L.P. 1608 ve čtvrtek na sv. Filipa a Jakuba na tomto místě úkladně zabit jest urozený pán Petr Čížovský z Čížova a Mitrova", vztyčený na místě souboje, byl později vsazen do základu památníku padlým v první světové válce.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze