Vyhledávání lokalit (cílů)
Pardubický kraj » okres Chrudim » hrad, zámek, tvrz » Lichnice (zřícenina hradu)

www.krasnecesko.cz/lokality/1885-lichnice-zricenina-hradu.html

Lichnice (zřícenina hradu)

[ ID: 1885 ]          další pojmenování: [alt] Lichtenburk

Turistický cíl Lichnice (zřícenina hradu)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Lichnice (zřícenina hradu)
Lichnice vstupní brána (ms62)

Vložení nových fotografií přidat fotografie


Zdaleka viditelná zřícenina hradu nad Třemošnicí v Železných horách. Původní sídlo, nazývané Světlík, je zmiňováno již koncem 12. stol. V 1. pol. 13. stol. založen královský hrad Lichtenburk, poprvé se uvádí r. 1251; ve 14. stol. přestavován, obléhán a dobyt husity v letech 1421 a 1428; z druhého obležení, které trvalo více než rok, pocházejí relikty obléhacích prací v okolí. K dalšímu, tentokrát neúspěšnému pokusu o dobytí vojsky Matyáše Korvína došlo r. 1469. Rozšířen byl pozdně goticky koncem 15. stol. Od pol. 16. stol. chátrající hrad vyhořel r. 1610, za 30-leté války byl ještě částečně opraven a využit pro císařskou posádku, r. 1646 jej však dobyli Švédové a následně byl r. 1649 z císařského rozkazu rozbořen. Kolem r. 1700 se uvádí kromě tří pokojů jako pustý. Nedaleko zbytky husitského ležení z l. 1428-29, kdy byl hrad obléhán sirotky.

Podle pověsti tu straší panna, jež jako podmínku pro svého ženicha stanovila, že se musí s koněm třikrát otočit na malém plochém kameni nad blízkou Lovětínskou roklí. Mnoho rytířů zahynulo a ten, jemuž se to konečně povedlo, ukrutnou pannu poté zastřelil.V obci Podhradí se také nalézá památný strom Žižkův dub 750 - 800 let starý.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze