Vyhledávání lokalit (cílů)
Středočeský kraj » okres Mladá Boleslav » hrad, zámek, tvrz » Drábské světničky (zřícenina hradu)

www.krasnecesko.cz/lokality/1751-drabske-svetnicky-zricenina-hradu.html

Drábské světničky (zřícenina hradu)

[ ID: 1751 ]         

Turistický cíl Drábské světničky (zřícenina hradu)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Drábské světničky (zřícenina hradu)
Pozůstatky skalního hradu (fokker100)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Drábské světničky jsou jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v nádherné krajině Českého ráje. Sedm mohutných pískovcových bloků využili dávní zakladatelé pro vybudování opevněného sídla. Mezery mezi nimi byly vyplněny dřevěnými konstrukcemi, na horním okraji skal byly vybudovány roubené hradby. Vstup střežila velká dřevěná věž, která byla hlavní dominantou hradu. Byly tady ještě další dvě dřevěné věže. Po dřevěných stavbách tu však nezůstaly žádné stopy. Jádro hradu tvořily do měkkého pískovce vytesané světničky, umístěné v různých výškových úrovních a pospojované můstky a plošinami. Hrad jich obsahoval asi 30. Nejzajímavější skalní prostorou byla kaple s tesanou lavicí a oltářem, doplněná o sakristii. Světničky vytesané do skal sloužily především jako zásobárny, žilo se v dřevěných obydlích. Většina těchto světniček je nyní přístupná po schodech, můstcích a ochozech; z vrcholů skal je krásný výhled.

O historii tohoto skalního hradu není téměř nic známo. Podle dosavadních archeologických nálezů se zdá, že hrad vznikl již ve 13. století, pak byl opuštěn a až v 15. století byl obnoven a rozšířen. Za třicetileté války sloužily Drábské světničky jako úkryt obyvatel z okolních vsí při válečných taženích císařského a švédského vojska.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze