Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Vavřince - Sobotín (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/1692-kostel-sv-vavrince-sobotin-kostel.html

Kostel sv. Vavřince - Sobotín (kostel)

[ ID: 1692 ]     Kulturní památka (KP)     

Turistický cíl Kostel sv. Vavřince - Sobotín (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel sv. Vavřince - Sobotín (kostel)
Kostel (Lenon)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

První zmínku o sobotínském kostele nalezneme v roce 1351, kdy se stává součástí litomyšlského biskupství. Současný renesanční kostel sv. Vavřince byl postaven ve dnech 18. 4. 1605 až 23. 3. 1608 za Matouše Göpperta. Patří ke skupině renesančních staveb kazatelského typu (s neodděleným presbyteriem).

Sobotínská fara byla za majitele Jana Žerotína obsazována luteránskými pastory. Ve stejné době měla významné postavení i sobotínská škola, připomínaná již před rokem 1565. Fara po Bílé hoře zanikla a dočkala se obnovení, pochopitelně jako katolická, teprve roku 1676.

V letech 1780 - 1792 byl kostel stavebně rozšířen (přístavba věže). Kostel stojí v areálu hřbitova, obehnaném zdí z 18. století se třemi vestavěnými edikulami a klasicistní kostnicí s márnicí. Roku 1844 se patronem kostela stala rodina Kleinů, která se stala majitelem vízmberského panství vč. sobotínských železáren. Albert Klein nechal mj. vyrobit nový oltářní stůl i s kamenem, dva boční oltáře a velký kříž. Roku 1845 byl kostel opravován. Roku 1876 byly na věž umístěny nové hodiny, roku 1895 sem byly instalovány nové varhany, které vyrobili bratři Braunerové z Uničova. Kostel byl dále opravován v letech 1937, 1964 a 1994. Od roku 1958 patří mezi chráněné památky ČR společně s ohradní zdí, márnicí a křížem (kamenická práce, datován r. 1821).


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze