Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Přerov » hrad, zámek, tvrz » Zámek - Tovačov (zámek)

www.krasnecesko.cz/lokality/1591-zamek-tovacov-zamek.html

turistická známka Zámek - Tovačov (zámek)

Zámek - Tovačov (zámek)

[ ID: 1591 ]     Kulturní památka (KP)     


HODNOCENÍ
0%
hodnotitelů: 0


cena od
30 Kč
cena za 1 dospělou osobu
uvedené ceny jsou orientační
kompletní ceník


  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
zelená značka značka cyklotrasa


Turistický cíl Zámek - Tovačov (zámek)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Zámek - Tovačov (zámek)
Zámek Tovačov (honza62)

Vložení nových fotografií přidat fotografie


Tovačovský zámek patří mezi nejvýznamnější architektonické soubory našeho státu a nesporně si zaslouží velkou pozornost veřejnosti. Také samotné město a jeho okolí obklopené ze tří čtvrtin vodou a lužními lesy stojí za zhlédnutí. S charakteristickou "Spanilou věží" 96 m vysokou byl dle pověsti založen v 2. polovině 11. století jako útočiště lovců, později sloužil jako dobře chráněná vodní tvrz. Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek. Téměř každý majitel něco přestavoval a upravoval. Ve znamení gotiky a za použití pozdně gotických cihel (8-9/13/26-27cm) probíhala ve 13.- 14. století výstavba hradu. Klenby z lomového kamene najdeme nejen ve sklepech a přízemí, ale i v prvním a druhém poschodí paláců. Třebaže zámek procházel v průběhu staletí četnými přestavbami, zůstaly zachovány (tzv. Sněmovní a rytířský sál, vstupní Pernštýnská věž, průchod pod Spanilou věží, schody na věž aj.) Podrobné odborné poučení najdou zájemci ve stavebně-historickém průzkumu pana doktora Z. Gardavského v kapitole 18. Zbytky původního opevnění ve vnitřním nádvoří byly odhaleny při opravách dešťové kanalizace v r. 1993. Třebaže dobře zachované a pro archeologický průzkum slibné, musely ustoupit nedomyšleným plánům majitele a byly bez průzkumu zahrnuty. S charakteristickou "Spanilou věží" 96 m vysokou byl dle pověsti založen v 2. polovině 11. století jako útočiště lovců, později sloužil jako dobře chráněná vodní tvrz. Za posledních Cimburků bylo započato s přestavbou hradu na renesanční zámek. Téměř každý majitel něco přestavoval a upravoval. V držení zámku se vystřídali: markrabě moravský, Cimburkové, Šelenbergové, Pernštejnové, Illeshazyové, Salmové, Petřvaldští, Kühnburgové, Guttmanni, německý říšský protektor a československý stát. Od roku 1994 je zámek majetkem města Tovačov. V jeho prostorách si můžete prohlédnout kromě tématických příležitostných výstav především renesanční portál zámecké věže, zámeckou kapli s raně barokní štukaturou, levé křídlo zámku se schodištěm ve stylu vídeňské opery a obřadní síní Městského úřadu. Dále rytířský a sněmovní sál, galerii obrazů akademického malíře V. Kozáka, expozici prusko-rakouské bitvy u Tovačova v roce 1866 a expozici Ctibora Tovačovského z Cimburka. Výstup na zámeckou věž s vyhlídkou do širokého okolí je nezapomenutelným zážitkem.

Expozice: V historických interiérech tzv. Pernštejnského a Vídeňského křídla expozice Dějiny a stavební vývoj zámku, expozice Ctibor Tovačovský z Cimburka, Bitva u Tovačova 1866, Tovačovská Judaicaa, archeologie, národopis. Obrazárna ak. malíře VI. Kozáka. Věž (92 m) s vyhlídkou.

Zajímavost: V interiéru Vídeňského křídla schodiště ve stylu Vídeňské opery.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze