Vyhledávání lokalit (cílů)
Ústecký kraj » okres Ústí nad Labem » město, městys » Ústí nad Labem (město)

www.krasnecesko.cz/lokality/1495-Usti-nad-labem-mesto.html

Ústí nad Labem (město)

[ ID: 1495 ]         


HODNOCENÍ
92%
hodnotitelů: 3

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka zelená žlutá cyklotrasa
3090 ,


  Vlajka města

vlajka Ústí nad Labem (město)

Turistický cíl Ústí nad Labem (město)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Ústí nad Labem (město)
Ústí nad Labem (vaclav4cermak)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Již před více než 20 000 lety žili v údolí řeky Bíliny na Ústecku lidé. Dokládají nám to archeologické nálezy z okolí Stadic nedaleko Ústí nad Labem. Zde bylo v roce 1987 na svahu vrchu Rovného nad řekou Bílinou objeveno místo, kde žili lovci mamutů. Jedná se o nejbohatší naleziště svého druhu v Čechách. Byly zde nalezeny doklady pravěké lovecké výbavy a řada zlomků kostí ulovených zvířat - mamuta, nosorožce, soba atd. Údolí řek Bíliny a Labe bylo pro své příhodné životní podmínky osídleno od poslední doby ledové řadou různých prehistorických kultur a národů. Svědectvím je velké množství archeologických nálezů, z nichž je dnes většina soustředěna ve sbírkách Muzea města Ústí nad Labem. Ze známých historických národů nechybí na Ústecku Keltové ani Germáni, kteří i zde udržovali prostřednictvím obchodu styky s Římskou říší. Přibližně v polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu se v severozápadních Čechách usadili Slované. Během desátého století se v Čechách vytvořil samostatný stát, v jehož čele stál panovnický rod Přemyslovců. V latinské Kosmově kronice z počátku 12. století je zapsána dynastická pověst o kněžně Libuši, která na trůn povolala Přemysla Oráče ze Stadic - legendárního zakladatele knížecího rodu. Tato pověst se v dalších stoletích proměňovala, aby se nakonec v operním díle Bedřicha Smetany „Libuše“ stala jedním ze symbolů české státnosti. V raném středověku bylo nejvýznamnějším místem Ústecka hradiště Chlumec, které střežilo významnou obchodní cestu z Čech do Saska a Lužice. Zde se také odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev českých dějin, když byl zde v roce 1126 českým knížetem Soběslavem poražen německý císař Lothar III. Na paměť tohoto vítězství byla tehdy obnovena rotunda sv. Jiří na hoře Říp. První písemný doklad o městě Ústí nad Labem pochází z roku 1056 nebo 1057. Jedná se znímku v o zakládací listině kapituly při kostele sv.Štěpána v Litoměřicích. Další významná událost se ve městě Ústí odehrála v roce 1186, kdy se zde uskutečnila svatba mezi dcerou českého knížete Bedřicha Žofií a synem míšeňského markraběte Oty Albrechtem. Postupem doby se Ústí nad Labem během 12. a 13. století stává nejvýznamnějším centrem oblasti. Poprvé je zmíněno Ústí nad Labem jako královské město za panování Václava I. počátkem roku 1249. Tím patří Ústí nad Labem k nejstarším českým královským městům. Ve 13. století je město obehnáno hradbami a vedle staršího kostela sv.Vojtěcha je postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie. Funkci strážního hradu na Labi převzal za panování krále Jana Lucemburského založený hrad Střekov.

Ústí nad Labem - Deváté největší město České republiky. Ústí nad Labem, jehož historie sahá až do poloviny 11.století, leží nedaleko německých hranic, v překrásném údolí řeky Labe, která zde protéká Českým středohořím. Na sever od města se nacházejí krušné hory a Labské pískovce s turisticky vyhledávanou oblastí Česko – Saského Švýcarska. Město je proslulé převážně svým průmyslovým charakterem se zaměřením na chemii a těžbu hnědého uhlí. Turistického návštěvníka může v první řadě zaujmout nakloněná kostelní věž. Vychýlení v její špici představuje téměř dva metry. Město Ústí nad Labem leží na severu čech, nedaleko německých hranic, asi 100 km severně od Prahy. V Ústí tehdy působila celá plejáda humanistických básníků. Z nich vynikli zejména Johannes Augustin Fichtenbaum, Christian Theodor Schosser atd….. - V okolí Chlumec, Přestanov, Strádov, Žandov a Telnice zuřila v létě r. 1813 po Slavkovu druhá největší bitva napoleonských válek. 29. – 30. srpna proběhla bitva u Chlumce a Přestanova. Městské muzeum, které dnes patří k vůbec nejstarším v celých severozápadních čechách. Určitě navštivte: HRAD STŘEKOV: Upravená hradní zřícenina na sto metrů vysoké znělcové skále na pravém břehu Labe tvoří na jihu města výraznou dominantu. V jeho spodní části se nachází restaurace s vinárnou KOVÁRNA, v části střední pak bufet s terasou, která má překrásný výhled na město a do labského údolí.

 


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Ústí nad Labem (město) Ústí nad Labem

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze