Vyhledávání lokalit (cílů)
Liberecký kraj » okres Semily » město, městys » Semily (město)

www.krasnecesko.cz/lokality/1247-semily-mesto.html

Semily (město)

[ ID: 1247 ]         


HODNOCENÍ
95%
hodnotitelů: 1

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka cyklotrasa
4170 , 4176 , ,


  Vlajka města

vlajka Semily (město)

Turistický cíl Semily (město)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Semily (město)
Riegrovo náměstí (hade)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Semily leží v Severních Čechách, východním směrem od města Turnov. Město se rozkládá v malebné oblasti Podkrkonoší, nedaleko Českého ráje a nad soutokem Olešky a Jizery. Město je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. U západního okraje města na východním svahu kopce Lomy ( 495 m.n.m.) je vybudovaná sjezdová trať se dvěma lyžařskými vleky. Menší sjezdovku najdeme také u jižního okraje města. Východním směrem z města v ohybu řeky Jizery bylo vybudováno golfové hřiště. Severním směrem od města je veřejnosti přístupná Bozkovská dolomitová jeskyně se zajímavou krápníkovou výzdobou a pěkným jezírkem. Ve městě se křižuje několik značených cyklistických tras, po kterých se můžeme vydat za poznáním Podkrkonošské krajiny. Semily jsou výchozím bodem celé řady turistických tras. Vydat se můžeme k výše jmenované jeskyni. Nejpěknější turistická trasa vede severozápadním směrem z města po tak zvané Riegrově stezce vedoucí údolím Jizery. Cestou budeme procházet skalnatým kaňonem či tunelem ve skále. Vydáme-li se ze Semil jihozápadním směrem dojdeme na nejvyšší bod v Českém ráji na vrchol Kozákov ( 744 m.n.m.). Na vrcholku kopce najdeme odpočinek v turistické chatě či můžeme vystoupat na zdejší rozhlednu. V oblasti kopce Kozákov je naleziště drahých kamenů.

Již ve 12. století tu byla založena osada, první zmínka o ní je z roku 1352. V 15. století byla osada povýšena na městečko. V období středověku se v okolí města těžila železná a měděná ruda. Rozvoj města byl několikrát pozastaven ničivými požáry. Jako nejhorší byl označen požár v roce 1691, v důsledku toho se rozvoj města na dlouhou dobu zastavil. K novému rozvoji města přispělo v 19.století zavedení průmyslu a vybudování železniční trati. Ve městě začal pracovat textilní a dřevařský průmysl a rozvíjela se tu také výroba hraček. V místech kde stávala tvrz byl kolem roku 1700 vybudován zámek, který prodělal v roce 1842 přestavbu po požáru. Novorománská bazilika svatého Petra a Pavla byla postavena v roce 1908 na místě starší svatyně. Budova radnice byla postavena v roce 1874. Ve středu náměstí stojí mariánský sloup zhotovený v roce 1738. Na hřbitově je barokní kostel svatého Jana Křtitele pocházející z roku 1723. barokní budova fary byla postavena v 18. století. Na území města je několik barokních plastik, k nejcennějším patří sousoší svaté Anny a pannou Marií pocházející z roku 1756. V Semilech najdeme také významné stavby moderní architektury, které byly postaveny na přelomu 19. a 20. století. V centru města jsou dva pomníky věnované památce zdejším významným rodákům a to politikovi J.L. Riegrovi ( 1818-1903) a spisovateli Antalu Staškovi ( 1843- 1941) a jeho synovi Ivanu Olbrachtovi ( 1882-1952). V rodném domě I. Olbrachta byla instalována muzejní expozice zaměřená na Pojizerskou oblast.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámkuMěsta, obce se stejným, nebo podobným názvem
Typ Název Vl. Zn. Okres
město, městys Semily (město) Semily

NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze