Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres Jindřichův Hradec » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Petra a Pavla - Stráž nad Nežárkou (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/12140-kostel-sv-petra-a-pavla-straz-nad-nezarkou-kostel.html

Kostel sv. Petra a Pavla - Stráž nad Nežárkou (kostel)

[ ID: 12140 ]         

Turistický cíl Kostel sv. Petra a Pavla - Stráž nad Nežárkou (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel sv. Petra a Pavla - Stráž nad Nežárkou (kostel)
Kostel sv. Petra a Pavla (Mirek123)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Původně gotický kostel s novogotickou hlavní lodí je poprvé připomínaný v roce 1361. První přestavba kostela se pak datuje do roku 1413, kdy byla zřejmě přistavěna "zámecká kaple" Archanděla Michala. Z původní gotické stavby se dochoval presbytář pětiboce uzavřený s křížovou žebrovou klenbou a kaple sv. Michala rovněž klenutá žebrovou klenbou. Hlavní loď, s plochým rákosovým stropem se datuje do roku 1824. Vnitřní výzdoba je novogotická a barokní. Hlavní oltář s obrazem sv. Petra a Pavle od J. Herzoga z Plzně byl pořízen r. 1894, boční novogotické oltáře jsou z r. 1896. V hlavní lodi jsou umístěny dva barokní oltáře z  18.stol. a pozdně gotický reliéf Madony s Ježíškem z doby kolem r. 1500. V hlavní lodi rovněž najdeme pozdně gotickou kamennou kropenku ze 16.stol. a gotickou křtitelnici. V zámecké kapli je oltář sv. Michala na gotické menze. v kostele se nachází několik náhrobků. Nejcennější jsou pozdně gotické Petra ze Stráže z r. 1461 a figurální Jindřicha ze Stráže z červeného mramoru z r. 1466. Další náhrobní kameny pocházejí ze 16. a 17. stol. Západní průčelí bylo později novogoticky upraveno. Bezvěžová jednolodní stavba stojí pod východní částí náměstí, nad mostem přes Nežárku.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze