Vyhledávání lokalit (cílů)
Liberecký kraj » okres Semily » rozhledna » Tichánkova rozhledna - Lomnice nad Popelkou (rozhledna)

www.krasnecesko.cz/lokality/1207-tichankova-rozhledna-lomnice-nad-popelkou-rozhledna.html

turistická známka Tichánkova rozhledna - Lomnice nad Popelkou (rozhledna)

Tichánkova rozhledna - Lomnice nad Popelkou (rozhledna)

[ ID: 1207 ]         


HODNOCENÍ
38%
hodnotitelů: 5

  Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
značka značka žlutá cyklotrasa
4142 , 4017 ,


Turistický cíl Tichánkova rozhledna - Lomnice nad Popelkou (rozhledna)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Tichánkova rozhledna - Lomnice nad Popelkou (rozhledna)
Tichánkova rozhledna (Jaroslav)

Vložení nových fotografií přidat fotografie


Jižně od městečka Lomnice nad Popelkou se nachází vrch Tábor (678m). Původní název tohoto vrchu byl Chlum. Současný název vznikl v době husitského revolučního hnutí, kdy se tu shromažďoval lid podobojího vyznání. Od roku 1349 zda stála kaple založena rodem Valdštejnů. V roce 1527 dal majitel panství Vilém z Valdštejna postavit na místě sešlé kaple kostelík. V době protireformace byl na místě kostelíka postaven v roce 1704 jezuity barokní kostel Proměnění Páně; opravený roku 1897.                

Rozhledny se turisté na Táboře dočkali v roce 1888, kdy zde lomnický okrašlovací spolek (zal. 1885) nechal na zakoupeném pozemku vystavět jednoduchou trámovou konstrukci o výšce 22 metrů. Práce vedl jilemnický stavitel J. Pošepný a stavba si vyžádala 1600 zlatých. V důsledku vlivu počasí však musela být často opravována, až byla v roce 1897 zcela snesena.                

U zrodu druhé rozhledny stál jednatel okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek, který inicioval za účelem vybudování rozhledny veřejnou sbírku. Dílo dle projektu lomnického stavitele Slaby bylo dokonáno dne 17. září 1911, kdy byla 26 metrů vysoká cihlová věž předána do užívání veřejnosti. Výstavba věže spolkla 22 tisíc korun, dalších 23 tisíc stálo postavení přilehlé chaty (se 45 metrů hlubokou studnou), která byla pojmenována po jednom ze zakladatelů spolku ing. Hornychovi. Na místě roubeného hostince pro poutníky ji postavil lomnický stavitel Eduard Pešek. Vyhlídková věž dostala jméno Tichánkova na počest iniciátora její výstavby. Její celková výška činí 35 metrů a na vyhlídkový ochoz v 26 metrech nad zemí vede 145 schodů.                

Na počátku 90. let minulého století přešly rozhledna a chata do rukou spekulantů a v roce 1995 byly uzavřeny. Jejich velmi špatný stav dokonce vyvolal myšlenky na úplnou demolici. Naštěstí objekt koupil v roce 2002 za 1,5 mil. Kč p. Jaroslav Sobota, který zde v únoru 2005 zahájil rozsáhlé opravy. Chátrající chatu přeměnil v moderní stylový penzion. Pro veřejnost jej otevřel v květnu 2006. Náklady na tuto akci činily cca 10 mil. Kč (z toho 4 miliony přispěla Evropská Unie z grantu pro rozvoj cestovního ruchu). Oprava rozhledny probíhala v roce 2006 a ukončena byla během jara 2007. Díky umístění antén a technologického zařízení byla zvýšena o 3 metry. Náklady na její rekonstrukci se pohybovaly okolo 4 mil. Kč. Otevření rozhledny proběhlo 1. května 2007.                

Kromě rozhledny na Táboře lze navštívit i nedalekou Allainovu věž (od rozhledny cca 2km pěšky po modré TZT, 540 m.n.m.) nacházející se na jižním úpatí hory. Jedná se o honosný novogotický posed postavený za 1714 zlatých z pískovcových kvádrů v roce 1862, který sloužil i jako vyhlídkové místo. O jeho zbudování se zasložil knížecí stavitel Josef Pruvot. Stavba o osmiúhelníkovém půdorysu byla pojmenována po Allainovi, knížeti z Rohanů, který tragicky zahynul při koňských dostizích. V období po 2. sv. válce byla věž ponechána svému osudu (krátce se využívala jako sklad krmiva pro zvěř), začala se rozpadat a celé místo postupně zarostlo náletovými dřevinami. Až v roce 2014 - po vyjasnění majetkových sporů - bylo přistoupeno k její celkové opravě a vymýcení jejího okolí. V roce 2015 by měla získat schodiště.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze