Vyhledávání lokalit (cílů)
Jihočeský kraj » okres Strakonice » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Voršily - Újezdec u Bělčic (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/11649-kostel-sv-vorsily-Ujezdec-u-belcic-kostel.html

Kostel sv. Voršily - Újezdec u Bělčic (kostel)

[ ID: 11649 ]     Kulturní památka (KP)       Turistické trasy a cyklotrasy v okolí:
žlutá cyklotrasa


Turistický cíl Kostel sv. Voršily - Újezdec u Bělčic (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel sv. Voršily - Újezdec u Bělčic (kostel)
Kostel (milichovsky.com)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kostelík sv. Voršily se nachází v malé obci Újezdec na jejím jižním okraji, na úpatí blízkého lesíka. Kostel je jednolodní stavbou s pravoúhlým presbytářem, hranolovou věží v severozápadním rohu lodi a barokní severní předsíní. Kostel je obklopen používaným hřbitovem, který je ohraničen ohradní zdí s bránou na severu. Při SZ rohu hřbitova je situována márnice s mansardovou střechou. Vstupní průčelí márnice tvoří zároveň hranici hřbitova.

Kostel neprodělal žádné výraznější přestavby, takže si dodnes uchoval svůj středověký charakter, díky němuž se řadí mezi nejcennější církevní stavby Blatenska. Úpravy proběhly ve druhé polovině 14. století na oknech; moderní dendrochronologický průzkum prokázal, že v letech 1444–1445 bylo skáceno dřevo na opravu krovu lodi. Nejstarší vyobrazení kostela na mapě lnářského panství z roku 1698 ukazuje kostel prakticky v jeho původní podobě, pouze věž je kryta cibulovitou střechou. Severní předsíň byla postavena roku 1768 a roku 1860 nově zaklenuta. O několik let později byl zhotoven nový krov lodi; dřevo pro něj bylo skáceno v letech 1864–1865. Roku 1891 byla v kostele položena dřevěná podlaha, roku 1933 vyměněná. Roku 1900 dostal kostel novou taškovou střechu namísto původní šindelové a současně došlo ke snížení střechy věže do současné podoby. Větší oprava kostela proběhla v letech 1933–1934, 1972 a nejnovější pak roku 2003, kdy byly zvýrazněny všechny architektonické detaily.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze