Vyhledávání lokalit (cílů)
Olomoucký kraj » okres Šumperk » kostel, kaple, synagoga » kostel sv. Petra a Pavla - Bohdíkov (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/10193-kostel-sv-petra-a-pavla-bohdikov-kostel.html

kostel sv. Petra a Pavla - Bohdíkov (kostel)

[ ID: 10193 ]         

Turistický cíl kostel sv. Petra a Pavla - Bohdíkov (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto kostel sv. Petra a Pavla - Bohdíkov (kostel)
Průčelí kostela (dod)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Z dálky viditelnou dominantou Bohdíkova je římskokatolický kostel sv. Petra a Pavla, který dal v roce 1725 postavit kníže Josef Jan Adam Lichtenštein. Pozemek, na kterém stojí, byl močálovitý, proto musel být zpevněn dřevěnými piloty a to tak hluboko, jak vysoko je od země k oknům. Věž musela být postavena za apsidu, nikoliv ke vchodu kostela, kde bylo propadnutí největší. Barokní kostel byl prohlášen kulturní památkou v roce 1958. Památkou je i zeď kolem kostela, která ohrazovala původní hřbitov (pohřbívalo se zde do r. 1892, kdy byl založen hřbitov nový) a varhany. Vysoká kamenná zeď kolem kostela, připomíná obranou hradbu.

Od roku 1996 do r. 2001 prošel kostel rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 2006 dosud probíhá postupné restaurování 14 obrazů Křížové cesty, které byly značně poškozeny. Kvalitní barokní obrazy od významného malíře Jakuba Zinka jsou nejhodnotnější součástí mobiliáře kostela a tvoří hlavní výzdobu celého interiéru. Restaurování provádí akademická malířka paní Bartoňová z Brna. Aby mohly být restaurované obrazy vráceny zpět do kostela, byly koncem roku 2007 do všech vchodů instalovány ochranné mříže. Koncem roku 2008 byl po 83 letech kostel nově vymalován panem Cikrýtem z Raškova (naposledy byl kostel vymalován v roce 1925). To vše díky dotacím z Ministerstva kultury, obce Bohdíkov i příspěvků a práce občanů Bohdíkova. V roce 2010 byl kostel ozvučen a vybaven elektronickým číselníkem. Kromě pravidelných bohoslužeb a církevních obřadů, se tu konají koncerty vážné hudby.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze