Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Ústecký kraj » okres Děčín » technická zajímavost » Světlík - Horní Podluží (větrný mlýn)

Světlík - Horní Podluží (větrný mlýn) [9953]Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách. Mohutná stavba mlýna a zejména jeho pětilistá vrtule mlýna jsou unikátní jak co do charakteru, tak velikosti. Je zároveň technickou a kulturní památkou zapsanou v seznamu památek.

Větrný mlýn Světlík je fenoménem, který nejen výjimečným způsobem dokládá prakticky zaniklý obor lidské činnosti, ale je také prvkem uchovávajícím a symbolizujícím hodnoty kulturní krajiny. Je spolu s třemi roubenými domy jediným pozůstatkem dřívějšího osídlení bývalé obce Světlík, která zahrnovala téměř padesát stavení.

Na rozdíl od několika zbytků holandských větrných mlýnů v severních Čechách, které byly přebudovány na obytné či rekreační objekty, je však Světlík stále především reálným větrným mlýnem bez dodatečných znehodnocujících úprav. Mlýn nemá vedlejších funkcí a tato jeho charakteristika nebude ani do budoucna majiteli pozměňována.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)