Přihlásit
Mobilní verze s GPS
Olomoucký kraj » okres Šumperk » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Jiří - Moravičany (kostel)

Kostel sv. Jiří - Moravičany (kostel) [980]Kostel sv.Jiří - Stojí na vyvýšenině na levém břehu Třebůvky, hned u železniční stanice. Moravičanský farní kostel je doložen ve starých listinách ze14. století, jeho nejstarší částí je gotické kněžiště s hvězdicovitou klenbou, přestavěn byl v roce 1615 a poté v barokním období (2. pol. 18. stol.), kdy byla ke kostelu přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Její vnitřní stěny krášlí fresky od Josefa Ignáce Sattlera oslavující světce, jemuž je kaple zasvěcena.

Z vnitřního vybavení zaujmou obrazy na bočních oltářích z 50. let 18. století, připisované jezuitskému malíři Ignáci Raabovi. Jeden z nich zpodobuje Immaculatu a druhý sv. Bruna, zakladatele kartuziánského řádu, jemuž tehdy Moravičany přináležely.

Areál kostela vymezuje hřbitovní zeď s dvoukřídlou bránou z konce 18. století a kaplí datovanou rokem 1860, v níž je sousoší Kalvárie. Součástí areálu farního kostela je i v jádru pozdně renesanční fara (č. p. 98) barokně upravená v roce 1778, empírově v 1. polovině 19. století. Dále škola (č. p. 100), opět s renesančním jádrem, upravovaná ve stejném období jako budova fary. Na hřbitově stojí také kartuziánská empírová kaple s hrobkou ze 2. poloviny 19. století.


strana 1
    Vložení nových fotografií přidat fotografie

(c) 2003-2020 M.Kamler - KrasneCesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!
Verze pro zařízení s GPS (mobily, tablety)