Vyhledávání lokalit (cílů)
Liberecký kraj » okres Česká Lípa » kostel, kaple, synagoga » Kostel sv. Barbory - Zahrádky (kostel)

www.krasnecesko.cz/lokality/9752-kostel-sv-barbory-zahradky-kostel.html

Kostel sv. Barbory - Zahrádky (kostel)

[ ID: 9752 ]         

Turistický cíl Kostel sv. Barbory - Zahrádky (kostel)


Sdílej s přáteli: Facebook Twitter Google+

foto Kostel sv. Barbory - Zahrádky (kostel)
(Vianney)

Vložení nových fotografií přidat fotografie

Kostel sv. Barbory původně stál uprostřed vsi Zahrádky. Tak tomu bylo až do třicetileté války, kdy byla obec s vyjímkou kostela srovnána se zemí. Po třicetileté válce byla obec Zahrádky založena znovu a to o kousek dál od kostela. Kostel se tak octl na samotě uprostřed krajiny.

Dnešní podoba kostela je barokní a je výsledkem přestavby původně renesanční sakrální stavby, která je ve hmotě stavby více méně zachována dodnes. Kostel má půdorys latinského kříže, vedle něj stojí samostatná robustní věž - zvonice. Původní zařízení se dodnes dochovalo jen částečně, protože velká část zařízení byla během 90. let 20. století postupně rozkradena (svou vinu na tom má odlehlost kostela). Z dochovaného zařízení zaujme zejména celodřevěná prostá kazatelna po straně presbytáře a pro zdejší kraj typická trojramenná kruchta. Hlavní oltář je původní, s novým obrazem sv. Barbory - patronky kostela, původní obraz byl ukraden a dnes je kdo ví kde. Za zadní zdí presbytáře je uzavřená vykradená kaple se vstupem do krypty pod kostelem. Do krypty a kaple lze při troše dobrého zraku nahlédnout přes mřížové dveře z prostoru hřbitova, který kostel obklopuje. Mše svatá v kostele je sloužena každou neděli v 9.30 dopoledne.


strana 1

Vložení nových fotografií přidat text nebo poznámku


NALEZNETE V OKOLÍ


restaurace hotely, penziony, chaty a kempy
sportovní zařízení kulturní zařízení
památky a zajímavosti cyklotrasyPřidat akci Přidat akci

Aktuální místní akce:


Nebyla nalezena žádná aktuální místní akce. Pokud nějakou veřejnou akci pořádáte, můžete ji zdarma propagovat.
http://www.alpina.cz(c) 2003-2018 M.Kamler - KrásnéČesko.cz   *  Kopírování obsahu a fotografií jen se souhlasem autorů!   *  Mobilní verze